Reklama

Świat

Prezydent USA: nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy będzie zawierał amunicję, artylerię i pojazdy opancerzone

PAP
Dodano: 21.05.2023
74251_21m5
Share
Udostępnij
Stany Zjednoczone robią wszystko, co w ich mocy, by wzmocnić możliwości obronne Ukrainy w wojnie tego kraju z Rosją; przekażemy władzom w Kijowie nowy pakiet pomocy militarnej zawierający amunicję, artylerię i pojazdy opancerzone – oświadczył w niedzielę prezydent USA Joe Biden, uczestniczący w szczycie grupy G7 w Hiroszimie w Japonii.

Wypowiedź amerykańskiego przywódcy przytoczyła agencja Reutera.

W piątek jeden z przedstawicieli administracji Bidena powiadomił w rozmowie z Reutersem, że wartość pakietu wsparcia wojskowego, który zostanie ogłoszony przez prezydenta w Hiroszimie, będzie wynosiła 375 mln dolarów. Jak wówczas informowano, wśród rodzajów uzbrojenia przekazanych Ukrainie mogą znaleźć się również kolejne wyrzutnie rakietowe HIMARS.

Również w piątek agencja AP powiadomiła, że Biden poparł podczas nieoficjalnych rozmów na marginesie szczytu G7 inicjatywę szkoleń ukraińskich pilotów w obsłudze amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16. Jak dodano, treningi, które rozpoczną się w ciągu kilku miesięcy, prawdopodobnie zostaną przeprowadzone w Europie.

Biden miał też oznajmić w rozmowach z przywódcami pozostałych krajów G7, że szczegółowe decyzje w sprawie ewentualnego przekazania F-16 Ukrainie (kiedy to się odbędzie, ile samolotów zostanie udostępnionych i kto konkretnie je dostarczy) zapadną również w ciągu najbliższych miesięcy, gdy będą już trwały szkolenia pilotów. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy