Reklama

Świat

Prezydent Ukrainy: dzisiaj Bachmut jest już tylko w naszych sercach

PAP
Dodano: 21.05.2023
74250_21m4
Share
Udostępnij
Dzisiaj Bachmut jest już tylko w naszych sercach – oświadczył w niedzielę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski podczas szczytu G7 w Hiroszimie w Japonii. Dzień wcześniej strona rosyjska ogłosiła zajęcie Bachmutu w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.

Ukraiński przywódca, pytany o to, czy Bachmut pozostaje pod kontrolą Kijowa, odpowiedział, że sądzi, iż rosyjskie siły przejęły miasto po wielomiesięcznym oblężeniu, w wyniku którego "wszystko tam zniszczono" – powiadomiła agencja AP.

"Dzisiaj Bachmut jest tylko w naszych sercach. Nic z tego miejsca nie zostało" – podkreślił Zełenski. Jak zaznaczył, po walkach w mieście pozostało tylko wielu "poległych Rosjan".

Zełenski mówił o tym przed spotkaniem z prezydentem USA Joe Bidenem – przekazał Reuters.

W sobotę szef najemniczej rosyjskiej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn ogłosił przejęcie pełnej kontroli nad tym miastem. Strona ukraińska zdementowała te doniesienia. W niedzielę rano sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy powiadomił, że walki o Bachmut nie ustają.

Bitwa o Bachmut to najdłuższe i najbardziej krwawe starcie podczas wojny Ukrainy z Rosją. Walki o miasto rozpoczęły się w sierpniu 2022 roku i – według szacunków ukraińskich i zachodnich analityków – pochłonęły dziesiątki tysięcy ofiar wśród żołnierzy obu walczących stron.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy