Reklama

Świat

Prezydent Ukrainy apelował do Indii by przyłączyły się do proponowanej przez Kijów “formuły pokoju”

PAP
Dodano: 20.05.2023
74240_45354264_45354258
Share
Udostępnij
O poparcie Indii dla ukraińskiej "formuły pokoju" apelował w sobotę prezydent Wołodymyr Zełenski podczas rozmów z premierem Indii Narendrą Modim; spotkanie tych przywódców – pierwsze od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę – odbyło się w kuluarach szczytu G7 w Hiroszimie.
"Szef państwa poinformował w szczegółach Narendrę Modiego o ukraińskiej formule pokoju i zaprosił Indie do przyłączenia się do realizacji tej inicjatywy" – głosi komunikat ze spotkania opublikowany przez kancelarię prezydenta Ukrainy. Zełenski podziękował Indiom za okazaną Ukrainie pomoc humanitarną – podano w komunikacie.
 
"Wojna przyniosła liczne kryzysy i cierpienia. Deportowane dzieci, zaminowane terytoria, zniszczone miasta i złamane losy" – relacjonował ukraiński przywódca.
 
Modi poinformował o spotkaniu z Zełenskim w komentarzu na Twitterze, zapowiadając wsparcie "na rzecz dialogu i dyplomacji" oraz dalszą pomoc humanitarną dla Ukrainy (https://tinyurl.com/3tb6p4jd).
 
Premier Indii, które utrzymują przyjazne relacje z Moskwą, spotkał się z Zełenskim po raz pierwszy od czasu, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę w lutym 2022 roku. Rząd w Delhi zajmuje niejednoznaczną postawę wobec tej agresji. Powstrzymuje się od jej krytyki i nazywa Rosję "podstawowym filarem indyjskiej polityki zagranicznej ze względu na jej strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego". Zarazem, we wrześniu ubiegłego roku, podczas szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Uzbekistanie, premier Indii miał upomnieć Władimira Putina słowami "to nie czas na wojnę".
 
Dziesięciopunktowa "formuła pokoju" – propozycja zakończenia trwającej wciąż wojny – została przedstawiona przez Zełenskiego w listopadzie 2022 roku. Wśród postulatów Kijowa znalazły się wówczas: bezpieczeństwo jądrowe, żywnościowe i energetyczne, uwolnienie wszystkich jeńców i deportowanych, realizacja Karty Narodów Zjednoczonych, przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy i ładu światowego, zaprzestanie działań bojowych, wycofanie wojsk rosyjskich z Ukrainy, przywrócenie sprawiedliwości, przeciwdziałanie zbrodniom przeciwko środowisku, niedopuszczenie do eskalacji konfliktu, a także podpisanie dokumentu o zakończeniu wojny. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy