Reklama

Świat

Japonia: grupa G7 apeluje o “świat bez broni jądrowej” i nakłada kolejne sankcje na Rosję

PAP
Dodano: 19.05.2023
74224_19m4
Share
Udostępnij
Obradujący w Hiroszimie w Japonii przywódcy krajów grupy G7 zaapelowali w piątek o “świat bez broni jądrowej”. Wezwali przy tym Rosję, Iran, Chiny i Koreę Północną do zaprzestania eskalacji nuklearnej i zgodzenia się na nierozprzestrzenianie broni jądrowej.

Przywódcy grupy w piątek wydali wspólne oświadczenie, w którym podkreślili, że rosyjska retoryka nuklearna i deklarowany zamiar rozmieszczenia broni nuklearnej na Białorusi “są niebezpieczne i niedopuszczalne”. “Rosja powinna powrócić do pełnej realizacji traktatu Nowy START” – stwierdzono w dokumencie.

Grupa ogłosiła także działania mające na celu “pozbawienie Rosji technologii, urządzeń przemysłowych i usług, które wspierają jej przedsięwzięcie wojenne”. Obejmują one ograniczenia w eksporcie towarów “niezbędnych dla Rosji na polu walki”, a także uderzenie w podmioty wspierające materialnie agresorów.

Uczestnicy rozmów zobowiązali się także do współpracy w celu “ograniczenia handlu i wykorzystania diamentów wydobywanych, obrabianych lub produkowanych w Rosji” oraz do koordynowania “środków ograniczających ich import, w tym poprzez technologie śledzenia”.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy