Reklama

Świat

Demokraci wzywają prezydenta Bidena do powołania się na 14. poprawkę do Konstytucji, by uniknąć niewypłacalności

Andrzej Dobrowolski/PAP
Dodano: 19.05.2023
74212_45341744_45341738
Share
Udostępnij
Demokraci z Senatu Stanów Zjednoczonych zaapelowali w czwartek do prezydenta Joe Bidena, by powołał się na 14. poprawkę do Konstytucji w celu uniknięcia niewypłacalności w przypadku niepowodzenia negocjacji z Republikanami. Republikański przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy uznał za ważne, aby porozumienie zawarto w weekend.
Jak podał Reuters, 11 senatorów demokratycznych pod kierunkiem niezależnego Berniego Sandersa oznajmiło, że chociaż doceniają wysiłki prezydenta Bidena w celu znalezienia dwupartyjnego porozumienia w sprawie podniesienia pułapu zadłużenia, Republikanie w Kongresie "nie działali w dobrej wierze".
 
Demokraci przywołali 14. poprawkę, która stanowi: "obowiązywanie długu publicznego Stanów Zjednoczonych (…) nie może być kwestionowane".
 
"Skorzystanie z tego uprawnienia pozwoliłoby Stanom Zjednoczonym nadal płacić rachunki na czas, bez opóźnień, zapobiegając globalnej katastrofie" – zaznaczyli ustawodawcy z wyższej izby Kongresu w liście do prezydenta.
 
Ministerstwo finansów (skarbu) USA podkreśliło, że rządowi może zacząć brakować funduszy na wydatki, jeśli pułap zadłużenia sięgającego 31,4 bln dolarów nie zostanie podniesiony przed 1 czerwca.
 
Biden kontynuuje negocjacje z republikańskim spikerem Izby Reprezentantów McCarthym. Dwa dni po drugim spotkaniu w celu omówienia podniesienia pułapu zadłużenia, McCarthy pozytywnie wypowiedział się na temat przebiegu niedawnym rozmów. Mówił w CNN, że widzi, możliwość porozumienia i chce, aby ustawa została przedstawiona w przyszłym tygodniu.
 
Jak dodał, rozmawiał też z liderem większości demokratycznej w Senacie Chuckiem Schumerem, aby uchwalić ustawę. Jego zdaniem zajmie to cztery dni w Izbie Reprezentantów i siedem w Senacie.
 
"Nie jesteśmy na miejscu… ale widzę ścieżkę" i ważne byłoby osiągnięcie porozumienia do tego weekendu – zaakcentował McCarthy.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy