Reklama

Świat

Prezydent: Polska popiera starania Albanii o wstąpienie do Unii Europejskiej

Daria Kania, Wiktoria Nicałek/PAP
Dodano: 11.05.2023
73994_45270672_45270625
Share
Udostępnij
Polska popiera starania Albanii o wstąpienie do Unii Europejskiej – mówił w czwartek w Tiranie prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Albanii Bajramem Begajem.
Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przebywa z oficjalną wizytą do Albanii.
 
Prezydent Duda mówił na wspólnej konferencji po spotkaniu z Begajem, że Polska popiera starania Albanii o wstąpienie do Unii Europejskiej. "Po raz kolejny jasno i wyraźnie zadeklarowałem nasze polskie poparcie dla starań Albanii o członkostwo w Unii Europejskiej" – podkreślił prezydent Duda.
 
Zapewnił, że wśród priorytetów zbliżającej się polskiej prezydencji w UE w pierwszej połowie 2025 r., będzie m.in. członkostwo w UE dla Ukrainy, Mołdawii i państw Bałkanów Zachodnich, wśród nich Albanii.
 
Andrzej Duda dziękował również za wsparcie, jakie Albania udziela Ukrainie, w tym również za obecność albańskich żołnierzy na wschodniej flance NATO. Przypomniał jednocześnie, że Polska przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, którzy uciekli przed rosyjską agresją.
 
Prezydent Duda dodał, że tematem rozmowy był również zbliżający się szczyt NATO w Wilnie.
 
"Prosiłem pana prezydenta, aby Albania wsparła nasze starania o to, by wzmocnić obecność Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance NATO. To jest dzisiaj ten najbardziej newralgiczny i niebezpieczny rejon świata, gdzie potencjalna agresja cały czas jest możliwa, zwłaszcza wobec tego, co dzieje się dzisiaj na Ukrainie i wobec postawy Rosji" – mówił. "Prosiłem o to, aby w pełni popierać realizacje wszystkich postanowień szczytu w Madrycie i abyśmy podjęli kolejne decyzje wzmacniające bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO" – dodał.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy