Reklama

Świat

Prezydent Duda z małżonką rozpoczęli oficjalną wizytę w Albanii

Wiktoria Nicałek/PAP
Dodano: 10.05.2023
73979_45263639_45263633
Share
Udostępnij
Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybyli w środę z oficjalną wizytą do Albanii. W Tiranie polski przywódca spotka się m.in. z prezydentem Albanii Bajramem Begajem; wśród tematów rozmów będzie współpraca w ramach NATO i wsparcie dla zachodnich ambicji Albanii.
Wizyta polskiej pary prezydenckiej w Albanii potrwa do czwartku.
 
Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot w rozowie z PAP zaznaczył, że to bardzo istotna wizyta, bo Albania to kraj Bałkanów Zachodnich, który "aspiruje do Unii Europejskiej, chce przetrzeć szlaki do tej Unii i zasługuje na wsparcie w swoich ambicjach".
 
Podkreślił, że czytelne jest, iż "kraje Bałkanów aspirują do świata Zachodu, a nie do tego ośrodka na Wschodzie, który chciałby je chętnie widzieć w swojej strefie wpływów".
 
Szrot poinformował, że prezydent podczas wizyty spotka się m.in. z prezydentem Albanii Bajramem Begajem i pokaże nasze wsparcie dla zachodnich ambicji zarówno Albanii, jak i innych krajów w tamtym regionie.
 
Podczas wizyty zaplanowano spotkanie polskiej i albańskiej pary prezydenckiej, a następnie rozmowę w "cztery oczy" prezydentów Dudy i Begaja, a także rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem obu prezydentów. W czwartek w południe, po zakończeniu tych rozmów, obaj prezydenci spotkają się z przedstawicielami mediów.
 
W czwartek prezydent Duda spotka się także z premierem Albanii Edim Ramą, a także z przewodniczącą Parlamentu Republiki Albanii Linditą Nikollą.
 
Prezydent złoży wieniec przed pomnikiem Matki Albanii na Cmentarzu Narodowych Męczenników Albanii oraz wiązanki kwiatów przed pomnikiem św. Jana Pawła II.
 
Ostatnim punktem wizyty w Tranie będzie udział prezydentów Polski i Albanii w Okrągłym Stole Gospodarczym.
 
Kraje Bałkanów Zachodnich – Serbia, Kosowo, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia Północna i Albania – zabiegają o członkostwo w UE.
 
Albania od 2009 roku jest członkiem NATO. W 2009 roku kraj ten złożył wniosek o członkostwo w UE, a od 2014 r. ma status kandydata do Wspólnoty. 19 lipca 2022 roku UE rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Albanią i Macedonią Północną (która ma status kraju kandydującego do UE od 2005 roku).
 
Do UE kandydują również: Czarnogóra (status kandydata od 2010 roku), Serbia (status kandydata od 2012 roku) oraz Bośnia i Hercegowina (status kandydata od 2022 roku). W grudniu 2022 roku wniosek o przyjęcie do UE złożyło również Kosowo.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy