Reklama

Świat

W wypadku polskiego autokaru w Brandenburgii poszkodowanych zostało ponad 50 osób

Berenika Lemańczyk / PAP
Dodano: 10.05.2023
73917_10maj1
Share
Udostępnij
W wypadku polskiego autokaru na autostradzie A12 w Niemczech ranne zostały 53 osoby. Do wypadku doszło we wtorek, około godziny 12.30 między węzłami Storkow i Fuerstenwalde (Brandenburgia).

Na miejsce wypadku udał się konsul RP w Berlinie Marcin Król, który poinformował na Twitterze, że rannych zostało 53 pasażerów, a "wszyscy poszkodowani są pełnoletni".

Poszkodowani trafili do kilku szpitali w Berlinie oraz we Frankfurcie nad Odrą i Bad Saarow.

"Przyjęliśmy 13 rannych osób, w większości z niewielkimi obrażeniami" – powiedziała portalowi gazety "Maerkischen Oderzeitung" Anja Paar, rzeczniczka kliniki Helios w Bad Saarow. Pacjenci zostali opatrzeni przez lekarzy z izby przyjęć. "Nie potrzebowaliśmy żadnego dodatkowego personelu".

"Z przekazanych nam informacji wynika, że bezpośrednio po wypadku sześć najciężej rannych osób pogotowie od razu zabrało do szpitali. Pozostałych, mniej poszkodowanych przemieszczono w bezpieczne miejsce, gdzie opatrzono i sprawdzono stan ich zdrowia. Niemieccy medycy podjęli decyzję, o przewiezieniu ich wszystkich na profilaktyczne badania do szpitali" – poinformował PAP mł. asp. Mateusz Sławek z zespołu prasowego lubuskiej policji.

Wśród poszkodowanych są sami Polacy, którzy jechali do pracy w jednej z firm w pobliżu Berlina.

Jak przekazał Mateusz Sławek autokar należy do przewoźnika z województwa lubuskiego. Jego pasażerowie także są z tego regionu. Do autokaru wsiadali w różnych miejscowościach.

Na miejsce wypadku pojechało kilku lubuskich policjantów ruchu drogowego, by wspierać poszkodowanych i pomóc niemieckim służbom.

"Współdziałanie służb ratowniczych i straży pożarnej działało naprawdę dobrze" – powiedział "Maerkischen Oderzeitung" jeden z niemieckich strażaków, biorących udział w akcji ratunkowej. "To wielkie szczęście, że nie stało się nic gorszego".

W zderzeniu brały udział autokar, cysterna i ciężarówka. Według aktualnych informacji ciężarówka musiała się zatrzymać z powodu zatoru. Jadąca za nią cysterna, uderzyła w lewy tylny bok ciężarówki, a następnie zderzyła się z autokarem, który znajdował się na lewym pasie ruchu – wyjaśnił rzecznik policji Stefan Moehwald, cytowany przez "Maerkischen Oderzeitung" . Autokar dotknął środkowej bariery ochronnej i zatrzymał się między nią a cysterną.

W związku z wypadkiem w KWP w Gorzowie Wlkp. została uruchomiona specjalna infolinia pod numerem 47 791 11 49 dla bliskich poszkodowanych. Podobną infolinię uruchomiła także strona niemiecka pod nr: +49 336 156 81612.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy