Reklama

Świat

USA przekażą Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej w wysokości 1,2 mld dolarów

PAP
Dodano: 09.05.2023
73888_9maj1
Share
Udostępnij
Stany Zjednoczone ogłoszą we wtorek przyznanie Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej w wysokości 1,2 mld dolarów, który zostanie obliczony na zaspokojenie długoterminowych potrzeb obronnych Kijowa – poinformowała agencja AP.

Nowy pakiet pomocowy zostanie ogłoszony w ramach Inicjatywy Wspierania Bezpieczeństwa Ukrainy, która zapewnia finansowanie broni w ciągu miesięcy, a nawet lat, aby zapewnić Ukrainie przyszłe potrzeby bezpieczeństwa.

Według AP, która powołuje się na anonimowe źródła, nowy pakiet pomocy obejmie systemy obrony powietrznej Hawk, amunicję przeciwlotniczą i drony do obrony powietrznej. Kijów otrzyma także artylerię, rakiety, pomoc w obrazowaniu satelitarnym oraz środki na bieżącą konserwację i części zamienne do różnych systemów artyleryjskich.

Będzie to już 38. pakiet pomocy wojskowej USA dla Ukrainy, który oznacza, że całkowita wartość amerykańskiego wsparcia dla Kijowa będzie wynosić prawie 37 mld dolarów.

Ostatni pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej dla Kijowa w wysokości 300 mln dolarów został ogłoszony 3 maja i przyznano go dekretem prezydenta USA z zapasów amerykańskiej broni.

Pakiet ten zawiera między innymi dodatkową amunicję do dostarczanych przez USA systemów HIMARS, dodatkowe haubice, pociski artyleryjskie i moździerzowe oraz broń przeciwpancerną.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze

Reklama

Polecane

Reklama

Najpopularniejsze

Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy