Reklama

Świat

Król i królowa “głęboko poruszeni” koronacją i wdzięczni za okazane wsparcie

Bartłomiej Niedziński / PAP
Dodano: 07.05.2023
73867_7maj7
Share
Udostępnij
Król Wielkiej Brytanii Karol III i królowa Camilla są "głęboko poruszeni" koronacją i głęboko wdzięczni wszystkim, którzy pomogli uczynić to wydarzenie tak wspaniałym – przekazał w niedzielę Pałac Buckingham.

Królewska para została koronowana w sobotę w Opactwie Westminsterskim w Londynie. Była to pierwsza taka ceremonia od 70 lat, gdy w tym samym miejscu koronowana była matka Karola III, Elżbieta II.

"Ich Królewskie Mości byli głęboko poruszeni wydarzeniami wczorajszego dnia i głęboko wdzięczni zarówno wszystkim tym, którzy pomogli uczynić to tak wspaniałą okazją – i bardzo wielu, którzy przyszli w takiej liczbie, aby okazać swoje wsparcie w Londynie i dalej" – napisano w oświadczeniu Pałacu Buckingham.

W Opactwie Westminsterskim świadkami koronacji było ponad 2200 zaproszonych gości, a dziesiątki tysięcy zgromadziły się – mimo padającego deszczu – wzdłuż trasy przejazdu królewskiej pary z Pałacu Buckingham do świątyni i z powrotem. Według wstępnych szacunków, uroczystość w telewizji oglądało 18 mln mieszkańców Wielkiej Brytanii.

W niedzielę kontynuowane są wydarzenia związane z koronacją – w całym kraju odbywały się lunche koronacyjne, podczas których ludzie spotykali się, aby wspólnie świętować. Niespodziewanie na jednym z nich, w Windsorze, pojawili się następca tronu, książę William z księżną Kate, a na innych, zgodnie z zapowiedziami, księżniczka Anna z mężem, książę Edward z żoną oraz córki księcia Andrzeja, księżniczki Eugenia i Beatrycze.

Wieczorem na specjalnie zbudowanej scenie przed zamkiem w Windsorze odbędzie się natomiast koncert koronacyjny z udziałem wielu gwiazd, na którym spodziewani są także król i królowa oraz pozostali członkowie rodziny królewskiej.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy