Reklama

Świat

Francja: zakończyły się największe od dziesięcioleci ćwiczenia wojskowe Orion 2023

PAP
Dodano: 06.05.2023
73800_45234177_45234166
Share
Udostępnij
We Francji zakończyły się największe od 30 lat ćwiczenia wojskowe Orion 2023, których plan został dostosowany do warunków po inwazji Rosji na Ukrainę. Ostatnia faza ćwiczeń, przeprowadzona na wschodzie kraju, obejmowała interwencję armii konwencjonalnej na dużą skalę.
Czwarta faza trwających od lutego manewrów wojskowych, która zakończyła się w piątek, miała miejsce we wschodnim regionie Szampania-Ardeny. W ich ramach ćwiczono interwencję na dużą skalę ze starciem dwóch konwencjonalnych armii o równej sile.
 
W ostatniej fazie Oriona wzięło udział 12 tys. żołnierzy. W ćwiczenia prócz Francuzów zaangażowani byli żołnierze i sprzęt z Belgii, Niemiec, Grecji, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.
 
„Nigdy nie prowadziliśmy ćwiczeń o takiej skali w tak długim czasie” – powiedział gazecie „Le Monde” generał Yves Metayer, odpowiedzialny we francuskiej armii za planowanie operacji.
 
We wcześniejszej fazie manewrów na południu Francji przeprowadzono symulację desantu. W ćwiczeniach brał udział jedyny francuski lotniskowiec Charles de Gaulle.
 
„Ćwiczenia koncentrowały się na poprawie gotowości sił NATO poprzez wspólne szkolenia na lądzie i w powietrzu” – napisano na stronie Sojuszu. „Oddziały z państw sojuszniczych ćwiczyły różne scenariusze, w tym symulowane walki miejskie, planowanie operacyjne, wsparcie logistyczne, zdolności obrony chemicznej, biologicznej, radiologicznej i jądrowej (CBRN), ewakuację medyczną i mobilność powietrzną” – dodano.
 
Jak podkreślają francuskie media, ćwiczenia były planowane jeszcze w 2020 roku, czyli przed rosyjską inwazją na Ukrainę. Jednak „nowa rzeczywistość” zmusiła sztab francuskiej armii do zmiany planu i podniesienia „poziomu intensywności” – pisze publiczny nadawca radiowy RFI.
 
Dziennik „Le Monde” donosi, że koszt ćwiczeń Orion 2023, które „są wynikiem dążenia sił zbrojnych do wzmocnienia przygotowania operacyjnego w czasie, gdy na kontynent europejski wróciła wojna, a kontekst geostrategiczny stale się pogarsza”, wyniósł 35 mln euro. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy