Reklama

Świat

Minister Przydacz: prezydent Duda zaprosił Karola III do odwiedzenia Polski

Bartłomiej Niedziński/PAP
Dodano: 06.05.2023
73799_45233951_45233929
Share
Udostępnij
Przy okazji udziału w koronacji Karola III prezydent Andrzej Duda zaprosił go do odwiedzenia Polski i mamy nadzieję, że do takiej wizyty dojdzie – poinformował Marcin Przydacz, szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP.
"Pan prezydent wystosował list gratulacyjny do króla Karola III z uwagi na dzisiejsze wydarzenie, w którym znalazło się także zaproszenie do odwiedzenia Polski już w tej nowej roli, bo musimy pamiętać, że król Karol jeszcze jako książę Walii odwiedzał wielokrotnie Polskę i liczymy, że do takiej wizyty dojdzie, choć mamy świadomość, że w pierwszej kolejności będzie wizytował państwa Wspólnoty Narodów" – powiedział Przydacz.
 
"Jednak strona brytyjska ma świadomość, jak ważny jest sojusz polsko-brytyjski, jak ważne są także te relacje na poziomie osobistym, ale także jak ważny jest wkład Polaków i Polonii w brytyjską kulturę. Król Karol spotykał się niedawno z Polonią pod Manchesterem, a z tego, co przekazywał prezydentowi ma w planie kolejne takie spotkania" – dodał.
 
Przydacz przypominając niedawną wizytę Andrzeja Dudy w Pałacu Buckingham podkreślił, że również osobiste relacje prezydenta z brytyjskim królem są bardzo dobre.
 
Poinformował, że przy okazji koronacji prezydent odbył szereg rozmów z uczestniczącymi w tym wydarzeniu przywódcami państw, w tym z brytyjskim premierem Rishim Sunakiem, a także m.in. prezydentem Litwy, premierem Kanady czy duńską parą książęcą.
 
Z kolei w piątek, oprócz wydanego przez króla przyjęcia dla zaproszonych zagranicznych gości, prezydent Duda spotkał się z Polonią, odwiedzając Ognisko Polskie, najstarszy, istniejący od ponad 80 lat klub polski w Londynie. Jak poinformował Przydacz, prezydent m.in. zachęcał Polaków do powrotu do kraju.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze

Reklama

Polecane

Reklama

Najpopularniejsze

Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy