Reklama

Świat

Szef Pentagonu Austin: będziemy pogłębiać współpracę przemysłów zbrojeniowych z Polską

Oskar Górzyński / PAP
Dodano: 05.05.2023
73786_5maj4
Share
Udostępnij
Podpiszemy dziś umowę, która pogłębi współpracę naszych przemysłów zbrojeniowych – zapowiedział w piątek szef Pentagonu Lloyd Austin na początku spotkania z wicepremierem i szefem MON Mariuszem Błaszczakiem. Dodał też, że bez Polski nie byłaby możliwe tak efektywna pomoc dla Ukrainy.

"Mam nadzieję na odnowienie naszego porozumienia o wzajemności w zamówieniach obronnych, która pogłębi naszą współpracę przemysłową, teraz i w przyszłości" – powiedział Austin rozpoczynając, spotkanie z polskim ministrem obrony narodowej po uroczystym powitaniu w Pentagonie. Podkreślił przy tym zaangażowania Błaszczaka na rzecz stosunków polsko-amerykańskich, a także rolę Polski w pomocy dla Ukrainy.

"Dwa tygodnie temu byliśmy w Ramstein podczas ostatniego spotkania grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy; Polska po raz kolejny była liderem w pomocy Ukrainie, by zwiększyła swoje zdolności wojskowe. W rzeczy samej, bez niezwykłego wkładu Polski, nigdy nie bylibyśmy w stanie zrobić tak wiele dla obrony Ukrainy przed brutalną agresją Rosji" – oświadczył amerykański minister.

Wicepremier Błaszczak wyraził przekonanie, że współpraca z USA w tej kwestii będzie trwać "aż do zwycięstwa Ukraińców". Wskazał też, że elementy stałej obecności wojsk USA – garnizon sił lądowych USA i wysunięte dowództwo V Korpusu w Poznaniu – są kluczowym zwiększeniem NATO-owskiego odstraszania w regionie. Podkreślił też wagę polskich zakupów nowoczesnych systemów uzbrojenia, takich jak HIMARS i Patriot.

"Ufam, że te zakupy przetrą szlak dla intensywnej współpracy naszych przemysłów zbrojeniowych, by zapewnić utrzymanie dla wytworzonego w USA sprzętu wojskowego dla polskiej armii" – oznajmił wicepremier.

Jak powiedział PAP wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu, umowa ma na celu ułatwić współpracę przemysłów zbrojeniowych obu krajów, w tym również eksport do krajów trzecich. W czwartek wizytując zakłady Lockheed Martin w Arkansas, Błaszczak powiedział, że chce, by w Polsce współprodukowane były systemy artylerii rakietowej HIMARS. W Polsce miałoby też powstać centrum serwisowe tych systemów.

Pytany o to przedstawiciel Pentagonu odparł, że jest to temat rozmów z Polską, jednak jest za wcześnie, by przesądzać o ich wyniku.

Poza podpisaniem umowy, ministrowie odsłonią też specjalną wystawę w Pentagonie poświęconą polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy