Reklama

Świat

Prezydent Ukrainy Zełenski: szkolenia ukraińskich żołnierzy w Holandii przybliżają nas do wspólnego zwycięstwa

PAP
Dodano: 05.05.2023
73766_45223799_45223790
Share
Udostępnij
Dostawy holenderskiego uzbrojenia, a także szkolenia ukraińskich żołnierzy w Holandii i pomoc medyczna udzielana przez Niderlandy naszym rannym wojskowym przybliżają nas do wspólnego zwycięstwa – oznajmił w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który odwiedził jedną z baz holenderskiej armii.
Istotne znaczenie ma też działalność niderlandzkich specjalistów, badających rosyjskie zbrodnie popełnione na Ukrainie i pomagających gromadzić dowody tych przestępstw – przypomniał Zełenski, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Nagranie z wizyty prezydenta w bazie wojskowej ukazało się również na profilu głowy państwa na Facebooku (https://tinyurl.com/3dzjhttp).
 
Zełenski odwiedził w Holandii ukraińskich żołnierzy, którzy przechodzą tam szkolenie, a także rannych wojskowych przebywających w tym kraju na leczeniu – powiadomiła Interfax-Ukraina.
 
"Nadal będziemy wnosić znaczący wkład we wzmocnienie potencjału militarnego Ukrainy. Teraz i w przyszłości – tak długo, jak będzie trzeba" – zadeklarowała minister obrony Holandii Kajsa Ollongren.
 
Polityk dodała, że rząd w Hadze wyśle na Ukrainę dwie kolejne misje eksperckie działające pod auspicjami Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), których zadaniem będzie badanie rosyjskich zbrodni.
 
Prezydent Zełenski przybył w czwartek do Holandii, gdzie wygłosił przemówienie do narodu holenderskiego i przedstawicieli międzynarodowych trybunałów z siedzibą w Hadze – Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) i MTK. Wystąpienie prezydenta zostało zatytułowane "Nie będzie pokoju bez sprawiedliwości dla Ukrainy".
 
Oprócz spotkania z królem Niderlandów Wilhelmem Aleksandrem i szefem rządu tego kraju Markiem Ruttem, Zełenski przeprowadził również rozmowy z premierem Belgii Alexandrem de Croo. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy