Reklama

Świat

Prezydent Ukrainy: chcemy otrzymać jasny komunikat że wstąpimy do NATO po wojnie z Rosją

PAP
Dodano: 05.05.2023
73742_4maj5
Share
Udostępnij
Chcemy otrzymać jasny komunikat jeszcze w trakcie wojny z Rosją, że wstąpimy do NATO po zakończeniu tego konfliktu – oświadczył w czwartek w Hadze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który spotkał się tam z premierami Holandii i Belgii, Markiem Ruttem i Alexandrem de Croo.

Zełenski podkreślił wagę jak najszybszego przekazania Kijowowi przez partnerów kolejnych pakietów pomocy zbrojeniowej. Przywódca Ukrainy także oznajmił, że już 35 krajów poparło inicjatywę utworzenia specjalnego trybunału międzynarodowego w celu pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne dokonywane na Ukrainie.

Rosja nie może wygrać tej wojny i zostanie ukarana za agresję oraz inne zbrodnie. Nasze wsparcie dla Ukrainy jest niezachwiane – zadeklarował premier Holandii Rutte.

Szef rządu Belgii de Croo powiadomił, że władze w Brukseli przygotowują nową transzę pomocy militarnej dla Kijowa. Jak dodał, belgijski rząd analizuje obecnie, w jaki sposób zamrożone rosyjskie aktywa mogą zostać wykorzystane na rzecz wsparcia Ukrainy.

Prezydent Zełenski przybył w czwartek do Holandii, gdzie wygłosił przemówienie do narodu niderlandzkiego i przedstawicieli międzynarodowych trybunałów z siedzibą w Hadze – Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) i Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK). Wystąpienie prezydenta zostało zatytułowane "Nie będzie pokoju bez sprawiedliwości dla Ukrainy".

Zełenski został również przyjęty na audiencji przez króla Niderlandów Wilhelma Aleksandra. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze

Reklama

Polecane

Reklama

Najpopularniejsze

Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy