Reklama

Świat

Premier Morawiecki w “El Comercio”: Tylko państwo narodowe jest gwarantem wolności dla obywateli

PAP
Dodano: 04.05.2023
73724_45214854_45214850
Share
Udostępnij
Jedynie państwo narodowe, a nie ponadpaństwowa federacja, może być rzetelnym gwarantem wolności dla swoich obywateli – napisał premier Mateusz Morawiecki w tekście, opublikowanym w środę przez wydawany w Limie dziennik "El Comercio", przypominając o dziedzictwie polskiej Konstytucji 3 Maja.
Na łamach najstarszego wydawanego w Peru dziennika premier Morawiecki przypomniał, że gdy Polska zniknęła z mapy, jej obywatele stracili wolność, a odzyskali ją dopiero wraz z niepodległością.
 
"Europa będzie istnieć tylko wtedy, gdy przetrwają jej narody. Jedynie jako wspólnota solidarnych państw narodowych, które nawzajem szanują swoją odrębność, Unia Europejska zachowa polityczną i moralną siłę, by stawić czoła imperializmowi Rosji i jej +czerwonym carom+" – napisał szef polskiego rządu.
 
Na łamach jednej z najstarszych hiszpańskojęzycznych gazet świata premier Morawiecki przestrzegł przed "innymi nadchodzącymi wyzwaniami".
 
"Układ sił na świecie może zmienić się na naszych oczach. Zwłaszcza w tak niespokojnych czasach musimy świadomie i odpowiedzialnie kształtować własną przyszłość" – zaznaczył Mateusz Morawiecki.
 
Dodał, że jest to właśnie dziedzictwo Konstytucji 3 maja, "o którym nigdy nie możemy zapomnieć". Zauważył, że dokument ten jest dowodem polskiej tożsamości, która opiera się na trzech podstawach: prawie, wolności i chrześcijaństwie.
 
Artykuł premiera Morawieckiego powstał w ramach najnowszej odsłony globalnego projektu "Opowiadamy Polskę światu". Jest ona realizowana przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Polskiej Fundacji Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Wszystkie teksty tego projektu są opublikowane (we wszystkich językach realizacji projektu) na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy