Reklama

Świat

Europejskie śledztwo przeciwko włoskiej mafii, naloty policji m.in. w Niemczech

PAP
Dodano: 03.05.2023
73706_45207874_45207744
Share
Udostępnij
W Niemczech ponad tysiąc funkcjonariuszy policji na terenie pięciu krajów związkowych uczestniczyło w środę rano w akcji przeciwko członkom włoskiej mafii 'Ndrangheta. Śledztwo prowadzone jest przez wspólny zespół dochodzeniowy z udziałem Europolu i Eurojustu. W kilku państwach Europy aresztowano w sumie 108 podejrzanych – przekazała włoska policja.
'Ndrangheta jest jedną z najpotężniejszych organizacji mafijnych na świecie, zajmuje się handlem narkotykami, bronią, praniem brudnych pieniędzy i od dawna działa poza granicami Włoch. Organizacja ma „solidne przyczółki” w Niemczech – informuje w środę portal dziennika „Bild”.
 
W środę rano na terenie Niemiec policja dokonała wielu przeszukań i aresztowań w Nadrenii Północnej-Westfalii, Bawarii, Nadrenii-Palatynacie w ramach prowadzonej na szeroką skalę ogólnoeuropejskiej operacji. W akcji uczestniczyło ponad tysiąc funkcjonariuszy.
 
Dochodzenie jest prowadzone przez wspólny zespół śledczych z udziałem Europolu i Eurojustu, a także służb bezpieczeństwa z Belgii, Francji, Włoch, Portugalii i Hiszpanii. Sąd we włoskim Reggio Calabria wydał ponad 100 nakazów aresztowania na wniosek prokuratora ds. walki z mafią – informuje „Bild”.
 
W Bawarii policja kryminalna prowadzi śledztwo w sprawie kobiety i siedmiu mężczyzn (w wieku 25-48 lat). W środę 130 funkcjonariuszy przeszukało dziesięć mieszkań i lokali użytkowych, wobec czterech podejrzanych zastosowano unijne nakazy aresztowania. Jak potwierdził rzecznik policji, zabezpieczono „kilogramy marihuany, nośniki danych oraz dokumenty, które są badane przez śledczych”.
 
Środowe naloty i aresztowania były częścią operacji Eureka – jednego z największych dochodzeń przeciwko przestępczości zorganizowanej w ostatnim czasie. Służby z Niemiec, Belgii i Włoch zajmują się tą sprawą już od trzech lat. „Śledczy z Belgii i Włoch byli w stanie prześledzić przewóz i handel prawie 25 ton kokainy między październikiem 2019 a styczniem 2022, ponadto odkryli przepływy pieniężne w wysokości ponad 22 milionów euro z Kalabrii do Belgii, Holandii i Ameryki Południowej” – dodaje „Bild”.
 
Kluczowe dla śledztwa odkrycie mają na swoim koncie śledczy z Bawarii – to tutaj zidentyfikowano telefon komórkowy, należący do jednego z najważniejszych podejrzanych w operacji Eureka. Działająca w Monachium grupa uczestniczyła najprawdopodobniej we współfinansowaniu handlu kokainą, wsparciu logistycznym przestępstw oraz praniu pieniędzy.
 
W Nadrenii Północnej-Westfalii blisko 500 funkcjonariuszy służb (w tym grupa do zadań specjalnych) przeszukało 51 miejsc, wykonując 15 nakazów aresztowania. Także ponad 500 funkcjonariuszy policji z Nadrenii-Palatynatu dokonało 10 aresztowań i 50 przeszukań – przy wsparciu federalnych jednostek specjalnych i oddziałów z innych krajów związkowych.
 
Włoska policja poinformowała, że aresztowano w sumie 108 osób: większość podejrzanych ujęto we Włoszech, sześciu w Belgii, trzech we Francji i po jednym w Portugalii, Rumunii i Hiszpanii.
 
Jak podkreśla „Bild”, eksperci szacują obroty kalabryjskiej 'Ndrangheta na ponad 100 mld euro. W Kalabrii jest około 160 klanów, które liczą blisko 6 tys. członków.
 
'Ndrangheta ma również solidne przyczółki w Niemczech – członkowie organizacji są odpowiedzialni za mafijne morderstwa w Duisburgu, gdzie w 2007 roku przed pizzerią zastrzelono sześć osób – dodaje gazeta. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze

Reklama

Polecane

Reklama

Najpopularniejsze

Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy