Reklama

Świat

M.Brzezinski: polska flaga to symbol heroizmu i bohaterstwa

Marcin Chomiuk/PAP
Dodano: 02.05.2023
73684_45198740_45198739
Share
Udostępnij
Polska flaga to symbol heroizmu i bohaterstwa, tego, że mimo wielokrotnych nacisków Polacy nigdy nie stracili nadziei i wiary w Ojczyznę – napisał we wtorek ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Z okazji Dnia Flagi i Dnia Polonii życzył, aby wolność zawsze towarzyszyła polskiej fladze.
"Flaga łączy i buduje wspólnotę. Niesie też ze sobą historię, często tragiczną. Polska flaga to symbol heroizmu i bohaterstwa. Tego, że mimo wielokrotnych nacisków Polacy nigdy nie stracili nadziei i wiary w Ojczyznę. To dla mnie osobiście także symbol moich korzeni. Szanowni Państwo, z okazji Dnia Flagi i Dnia Polonii życzę Państwu, aby wolność zawsze towarzyszyła polskiej fladze" – napisał Brzezinski na Twitterze.
 
Obchodzony 2 maja Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku; dzień ten jest też świętem Polonii i Polaków za granicą. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.
 
Dzień Polonii i Polaków za Granicą obchodzony jest 2 maja od 2002 roku. Święto państwowe ustanowione zostało przez Sejm RP z inicjatywy Senatu RP. W ten sposób uhonorowano osoby żyjące poza granicami Polski, które zabiegały o polską niepodległość oraz wyrażały swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy