Reklama

Świat

Papież: trwa misja w sprawie pokoju na Ukrainie, jeszcze nie jest publicznie ogłoszona

Sylwia Wysocka/PAP
Dodano: 30.04.2023
73645_45191907_45191874
Share
Udostępnij
Papież Franciszek powiedział w niedzielę dziennikarzom podczas lotu z Budapesztu do Rzymu, że trwa misja w sprawie pokoju na Ukrainie, która nie jest jeszcze publicznie ogłoszona. Zapewnił, że zostanie upubliczniona, kiedy będzie to możliwe.
W czasie konferencji prasowej na pokładzie samolotu papież oświadczył, że gotów jest zrobić wszystko, co możliwe w sprawie pokoju na Ukrainie.
 
Następnie dodał: "Teraz trwa misja, która nie jest jeszcze publicznie" ogłoszona.
 
Zapytany, czy rozmawiał o możliwości mediacji w sprawie Ukrainy z premierem Węgier Viktorem Orbanem i prawosławnym metropolitą Budapesztu Hilarionem z Patriarchatu Moskiewskiego Franciszek odparł: "W czasie tych spotkań nie rozmawialiśmy tylko o Czerwonym Kapturku". Zasugerował w ten sposób, że i ta sprawa była tematem jego rozmów.
 
"Pokój zawsze buduje się otwierając kanały, a nie poprzez zamykanie" – stwierdził.
 
Papież wyraził też opinię, że możliwa będzie pomoc Watykanu w sprawie ukraińskich dzieci uprowadzonych do Rosji. Przypomniał, że Stolica Apostolska pośredniczyła już w kwestii wymiany jeńców między Rosją i Ukrainą. Podkreślił, że miał zawsze dobre relacje z ambasadorem Rosji przy Stolicy Apostolskiej.
 
"Wszystkie ludzkie gesty pomagają. Trzeba robić wszystko ludzkie, co jest możliwe" – wskazał Franciszek.
 
Papież powiedział również, że gdy jest to możliwe, należy oddawać dobra kultury i historii zrabowane innym krajom. Tak odniósł się do zwrotu Grecji fragmentów Partenonu, które były w zbiorach Muzeów Watykańskich.
 
W czasie konferencji prasowej na pokładzie samolotu papież stwierdził, że czasem nie można zwrócić zabranych dóbr. "Jeśli przyjdą Egipcjanie i poproszą o obelisk, co zrobimy?" – zapytał.
 
Franciszek zaznaczył, że trwa zwracanie dóbr rdzennej ludności Kanady w ramach naprawy szkód.
 
Mówiąc o swoich niedawnych problemach zdrowotnych papież przyznał, że pod koniec marca miał ostre zapalenie płuc, ale dobrze zareagował na kurację. Wcześniej Watykan informował o zapaleniu oskrzeli, z powodu którego papież spędził kilka dni w szpitalu na przełomie marca i kwietnia.
 
Franciszek zapowiedział, że w sierpniu planuje pojechać na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony. Zastrzegł zarazem, że teraz, kiedy chodzi o lasce, nie jest już w takiej formie jak dwa lata temu. Ponadto powtórzył, że w planach ma podróż do Marsylii, gdzie we wrześniu odbędzie się spotkanie biskupów z krajów basenu Morza Śródziemnego, a także do Mongolii.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy