Reklama

Świat

Węgry: papież modlił się o pokój i za całą Europę

Sylwia Wysocka/PAP
Dodano: 30.04.2023
73639_45189970_45189952
Share
Udostępnij
Papież Franciszek na zakończenie mszy w Budapeszcie modlił się w niedzielę o pokój i w intencji całej Europy. W słowach modlitwy do Matki Bożej podkreślił: "Spójrz na narody, które cierpią najbardziej. Spójrz przede wszystkim na sąsiedni udręczony naród ukraiński i naród rosyjski, poświęcone Tobie".
Na mszy na placu Kossutha przed parlamentem zgromadziło się około 50 tysięcy osób.
 
Przed modlitwą Regina Coeli papież pozdrowił obecnych na mszy prezydent Węgier Katalin Novak i premiera Viktora Orbana oraz innych przedstawicieli władz.
 
"Ponieważ zbliża się już mój powrót do Rzymu, pragnę wyrazić i wdzięczność, a także moim braciom biskupom, kapłanom, osobom konsekrowanym oraz całemu umiłowanemu narodowi węgierskiemu za przyjęcie i miłość, jakich doświadczyłem w tych dniach" – powiedział.
 
Franciszek wskazywał, że wierzący w Chrystusa stawiają na pierwszym miejscu miłość, która łączy, a nie różnice historyczne, kulturowe i religijne, które dzielą.
 
Mówił, że Matce Bożej zawierza wszystkich Węgrów.
 
"A w tym wielkim mieście i w tym szlachetnym kraju, pragnę ponownie zawierzyć Jej sercu wiarę i przyszłość całego kontynentu europejskiego, o którym myślałem w tych dniach, a w szczególny sposób: sprawę pokoju" – dodał papież.
 
Modlił się: "Święta Dziewico, spójrz na narody, które cierpią najbardziej. Spójrz przede wszystkim na sąsiedni udręczony naród ukraiński i naród rosyjski, poświęcone Tobie. Jesteś Królową Pokoju, zaszczep w sercach ludzi i przywódców narodów pragnienie budowania pokoju, aby dać młodym pokoleniom przyszłość nadziei, a nie wojny; przyszłość pełną kołysek, a nie grobów; świat braci, a nie murów".
 
"Prosimy Cię za Kościół w Europie, aby odnalazł siłę w modlitwie, aby odkrył w Tobie na nowo pokorę i posłuszeństwo, żarliwość świadectwa i piękno przepowiadania. Tobie zawierzamy ten Kościół i ten kraj" – powiedział Franciszek.
 
Ostatnim punktem jego wizyty w Budapeszcie będzie spotkanie z przedstawicielami świata akademickiego i kultury na katolickim uniwersytecie.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy