Reklama

Świat

Węgry: papież spotkał się z ubogimi i uchodźcami, w tym z Ukrainy

Sylwia Wysocka / PAP
Dodano: 29.04.2023
73614_29k8
Share
Udostępnij
Papież Franciszek, przebywający w Budapeszcie, spotkał się w sobotę w kościele pod wezwaniem Elżbiety Węgierskiej z ubogimi i uchodźcami. Wśród ponad tysiąca uczestników spotkania było wielu uchodźców z Ukrainy, a także z Afganistanu i Iraku.

W przemówieniu wygłoszonym podczas tej wizyty papież przypomniał, że ubodzy i potrzebujący znajdują się w "sercu Ewangelii".

Franciszek mówił, że wiara nie może być zakładniczką "kultu oddalonego od życia" i nie może padać "ofiarą swego rodzaj egoizmu duchowego", czyli – wyjaśnił – duchowości budowanej na miarę wewnętrznego spokoju i ku zadowoleniu.

"Prawdziwa wiara to ta, która wymaga wysiłku, ryzykuje, sprawia, że wychodzi się naprzeciw ubogim i jest się zdolnym mówić językiem miłości" – wyjaśnił.

Przypomniał, że takim językiem mówiła święta Elżbieta Węgierska, opiekunka ubogich i potrzebujących.

"Potrzebujemy Kościoła mówiącego biegle językiem miłości, powszechnego idiomu, którego wszyscy słuchają i który rozumieją, także ci najdalsi, również ci, którzy nie wierzą" – wskazywał Franciszek.

Wyraził wdzięczność węgierskiemu Kościołowi za jego zaangażowanie na rzecz ubogich.

"I dziękuję za to, w jaki sposób przyjęliście – nie tylko z wielkodusznością, ale także z entuzjazmem – tak wielu uchodźców z Ukrainy" – dodał papież.

Podkreślił, że "także w bólu i cierpieniu, odnajduje się odwagę, by iść naprzód, kiedy otrzymało się balsam miłości".

"To siła, która pomaga wierzyć w to, że nie wszystko jest stracone i że inna przyszłość jest możliwa" – oświadczył papież.

"Miłość, którą daje nam Jezus – zaznaczył – przyczynia się do wykorzenienia ze społeczeństwa, z miejsc i miast, w których żyjemy, zła obojętności i egoizmu i rozpala na nowo nadzieję na nową ludzkość, bardziej sprawiedliwą i braterską, gdzie wszyscy mogą czuć się jak w domu".

Papież podkreślił, że miłosierdzie jest nie tylko prostą pomocą materialną i socjalną, ale także troską o całą osobę.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy