Świat

Turniej WTA w Stuttgarcie – Świątek awansowała do półfinału

Dodano: 21.04.2023
73436_21k4
Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek wygrała z Czeszką Karoliną Pliskovą 4:6, 6:1, 6:2 i awansowała do półfinału turnieju WTA na kortach ziemnych w Stuttgarcie. Następną rywalką Polki będzie Tunezyjka Ons Jabeur.

Był to drugi pojedynek Świątek z Pliskovą, znacznie trudniejszy od pierwszego, do którego doszło w 2021 roku w finale turnieju WTA w Rzymie. Wtedy tenisistka z Raszyna pewnie zwyciężyła 6:0, 6:0.

Piątkowy mecz trwał dwie godziny i trzy minuty. Rozpoczął się fatalnie dla Świątek, która przy swoim serwisie przegrała pierwszego gema. Później zajmująca 17. miejsce w rankingu WTA Czeszka jeszcze raz przełamała podanie Polki, obejmując prowadzenie 4:0. Od tego momentu Świątek poprawiła grę, wygrała trzy kolejne gemy, ale straty jednego przełamania nie zdołała odrobić.

Drugi set miał zupełnie inny przebieg. To Polka szybko objęła prowadzenie 4:0 i tracąc tylko jednego gema wyrównała stan meczu. W trzeciej partii, najbardziej wyrównanej, Świątek dwukrotnie przełamała serwis Czeszki.

Liderka światowego rankingu, która wróciła do gry po kilkutygodniowej przerwie spowodowanej kontuzją, odniosła w Stuttgarcie, gdzie broni tytułu, drugie zwycięstwo. W 1/8 finału wygrała z Chinką Qinwen Zheng 6:1, 6:4.

W półfinale Świątek zagra z Jabeur, z którą ma korzystny bilans meczów 3-2. Pokonała ją m.in. w finale ubiegłorocznego turnieju wielkoszlemowego US Open w Nowym Jorku.

W drugim półfinale w Stuttgarcie zmierzą się wiceliderka rankingu WTA Białorusinka Aryna Sabalenka z Rosjanką Anastazją Potapową. Zwyciężczyni turnieju otrzyma 120 tys. dolarów oraz samochód Porsche Taycan.