Reklama

Świat

MON: ministrowie obrony Polski, Ukrainy i Niemiec podpisali list intencyjny ws. ustanowienia w Polsce centrum serwisowego Leopardów

Mikołaj Małecki / PAP
Dodano: 21.04.2023
73432_21k5
Share
Udostępnij
Ministrowie obrony Polski, Ukrainy i Niemiec podpisali w piątek podczas spotkania w Ramstein list intencyjny ws. ustanowienia w Polsce centrum serwisowego czołgów Leopard 2 – poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej w mediach społecznościowych.

W piątek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak wraz ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem i ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem, a także ministrami ok. 40 państw wspierających Ukrainę spotkali się w bazie w Ramstein w Niemczech w ramach grupy kontaktowej ds. wsparcia Ukrainy.

Podczas spotkania trzej ministrowie podpisali list intencyjny ws. ustanowienia w Polsce centrum serwisowego czołgów Leopard 2. "Podczas spotkania w Ramstein wicepremier Mariusz Błaszczak minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, minister obrony Niemiec Boris Pistorius podpisali list intencyjny ws. ustanowienia w Polsce centrum serwisowania czołgów Leopard 2" – poinformowało MON na Twitterze.

style="font-size:12px;">Leopardy 2 to czołgi podstawowe produkowane przez niemiecki koncern Krauss-Maffei Wegmann, wykorzystywane są przez armie wielu państw w Europie, w tym w liczbie kilkuset sztuk przez Polskę i Niemcy. W ostatnich miesiącach przekazanie pewnej liczby tych czołgów broniącej się Ukrainie stało się przedmiotem intensywnej debaty; ostatecznie zapadła decyzja o przekazaniu Ukrainie czołgów w dwóch wersjach – 2A4 i 2A6, po batalionie obu typów.

14 wozów w wersji 2A4 przekazała Polska; przekazanie po kilka sztuk takich maszyn zadeklarowały również Norwegia, Kanada, Hiszpania i Finlandia – łącznie dało to batalion zachodnich czołgów. Przekazanie drugiego batalionu Leopardów, w wersji 2A6, zadeklarowały Niemcy. Na poligonach w Niemczech i Polsce ukraińscy żołnierze przeszli szkolenie obsługi tych maszyn.

W czwartek przekazanie kolejnych 14 maszyn zadeklarowała Dania we współpracy z Holandią. Chodzi jednak o wyprodukowanie nowych maszyn, a nie przekazanie z własnych zasobów; czołgi te dotrą więc na Ukrainę dopiero w 2024 roku. Oprócz Leopardów Ukraina otrzymuje także inne zachodnie typy czołgów – amerykańskie Abrams i brytyjskie Challenger 2.

Na początku kwietnia niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall poinformował, że w Rumunii powstaje centrum serwisowe zachodniego sprzętu wojskowego przeznaczonego dla Ukrainy; punkt napraw, który ma zostać uruchomiony w kwietniu, będzie obsługiwał m.in. czołgi Leopard 2 i Challenger, a także wozy bojowe Marder.

W czerwcu ubiegłego roku Rheinmetall wraz z Krauss-Maffei Wegmann (KMW) utworzył podobne centrum serwisowe w Janowie na Litwie. Naprawiane są tam pojazdy litewskich sił zbrojnych oraz wojsk państw NATO stacjonujących w krajach bałtyckich.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze

Reklama

Polecane

Reklama

Najpopularniejsze

Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy