Reklama

Świat

Niemcy chcą do czerwca wycofać z Polski system antyrakietowy Patriot

PAP
Dodano: 21.04.2023
73423_45121310_45121296
Share
Udostępnij
Zgodnie z aktualnymi planami Bundeswehry do czerwca niemiecki system obrony powietrznej Patriot zostanie wycofany z terytorium Polski. Rzecznik niemieckiego ministerstwa obrony wyjaśnił tę decyzję tym, że: "Berlin stara się jak najlepiej wykorzystać swoje ograniczone zasoby wojskowe".
"O planach poinformowano kraje" – powiedział rzecznik ministerstwa obrony, cytowany w piątek przez grupę medialną Funke.
 
Stacjonowanie Patriotów w Polsce powinno zakończyć się w czerwcu, podczas gdy na Słowacji do końca roku – dodał rzecznik.
 
Reuters przypomina, że Niemcy wysłały pierwsze jednostki Patriot do Polski w styczniu, natomiast na Słowację dotarły one z krajów partnerskich NATO w marcu ubiegłego roku, krótko po rozpoczęciu wojny na Ukrainie, by wzmocnić obronę wschodniej flanki Sojuszu.
 
Niemiecka dpa cytuje przewodniczącą niemieckiej komisji obrony Marie-Agnes Strack-Zimmermann, która w wypowiedzi dla grupy Funke powiedziała: "misje muszą być stale kontrolowane i oceniane". "Jeśli sytuacja na to pozwala, to zmiana ma sens" – stwierdziła i dodała:"potrzebujemy elastyczności, ponieważ nie mamy nieskończonego sprzętu".
 
Propozycja rozlokowania niemieckich Patriotów w Polsce została wysunięta przez Niemcy po upadku rakiety w przygranicznym Przewodowie 15 listopada ubiegłego roku.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze

Reklama

Polecane

Reklama

Najpopularniejsze

Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy