Reklama

Świat

Ukraina: Rosjanie próbują zablokować wjazd do Bachmutu, trwają walki

PAP
Dodano: 30.03.2023
72888_44965584_44965559
Share
Udostępnij
Wojska rosyjskie próbują przeciąć drogę wjazdową do Bachmutu, trwają tam walki; toczą się one również w centralnej części miasta – powiedział w czwartek zastępca mera Bachmutu, Ołeksandr Marczenko.
Wjazd do miasta jest teraz dla ludności cywilnej niemożliwy, ponieważ przy wjeździe trwają walki" – powiedział Marczenko, cytowany przez portal Suspilne.
 
Jak relacjonował, w Bachmucie są zapasy żywności i wody, ale przemieszczanie się po ulicach jest niebezpieczne z powodu ciągłych chaotycznych ostrzałów.
 
"Codziennie dostajemy informacje o zrujnowanym mieniu, o palących się budynkach, o rannych mieszkańcach" – powiedział urzędnik. Według stanu z obecnego tygodnia w Bachmucie pozostaje prawie 2,7 tys. mieszkańców, wśród których są dzieci. "Dane te zmieniają się, ludzie się ewakuują, w ich wywożeniu pomagają wojskowi ukraińscy" – powiedział zastępca mera.
 
Przed tygodniem władze obwodu donieckiego, w którym leży Bachmut, szacowały liczbę pozostających w mieście cywilów na 3,5 tysiąca, w tym 32 dzieci. Przed rosyjską napaścią na Ukrainę w Bachmucie żyło ok. 84 tys. ludzi.
 
Amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną oceniał w ostatnich dniach, że wojska rosyjskie kontrolują obecnie 65 proc. Bachmutu. O miasto to toczą się najcięższe i najkrwawsze walki w wojnie Rosji z Ukrainą.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy