Reklama

Świat

Portugalia: co najmniej dwie osoby zginęły zaatakowane przez nożownika w Lizbonie

Marcin Zatyka/PAP
Dodano: 28.03.2023
72844_44948445_44947702
Share
Udostępnij
Co najmniej dwie osoby zginęły w efekcie ataku nożownika we wtorek w centrum Lizbony, poinformowały portugalskie służby medyczne, policja oraz premier Antonio Costa.
Do tragicznego zdarzenia doszło w Izmaelickim Centrum w Lizbonie, gdzie z niewyjaśnionych dotychczas przyczyn obywatel Afganistanu zaatakował obecne w budynku osoby przy użyciu noża. Według mediów ofiarami śmiertelnymi są dwie kobiety, obywatelki Portugalii.
 
Z komunikatu portugalskiej policji wynika, że atak miał miejsce krótko przed godz. 11.00 czasu lokalnego “przy użyciu dużych rozmiarów noża”.
 
Służby potwierdziły, że policja obezwładniła napastnika, oddając do niego strzał w chwili, kiedy kierował się w stronę funkcjonariuszy wezwanych na miejsce tragedii. Według telewizji CNN Portugal Afgańczyk został poważnie ranny w nogę.
 
Z kolei jak podała telewizja CM TV poważnie ranny podczas ataku nożownika został też nauczyciel pracujący w Izmaelickim Centrum.
 
Lizbońska stacja utrzymuje, że napastnik zdołał ranić wiele osób znajdujących się w budynku. “Zostały one już przetransportowane do kilku szpitali w stolicy”, podała portugalska telewizja.
 
Policja nie ustaliła dotychczas motywów, którymi kierował się napastnik. Źródła w MSW potwierdziły jednak, że dochodzenie w sprawie ataku nożownika prowadzi jednostka zajmująca się terroryzmem.
 
Część przedstawicieli rządu Portugalii oraz policji zaapelowała tymczasem o wstrzemięźliwość w informowaniu o motywach działania napastnika.
 
“Wszystko wskazuje na to, że był to odosobniony przypadek agresji”, powiedział premier Portugalii Antonio Costa, który przekazał wyrazy współczucia rodzinom poszkodowanych osób.
 
Izmaelici są ugrupowaniem religijnym i politycznym wywodzącym się z islamu szyickiego. W Izmaelickim Centrum w Lizbonie prowadzą zarówno modlitwy, jak też działalność edukacyjno-kulturalną.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy