Reklama

Świat

Prezydent Ukrainy: w ciągu ostatniego tygodnia Ukraina stała się silniejsza, a wróg bardziej odizolowany

PAP
Dodano: 25.03.2023
72787_44930503_44930497
Share
Udostępnij
"Kolejny tydzień obrony prawie się skończył, kolejny tydzień, w którym Ukraina stała się silniejsza, a wróg jeszcze bardziej odizolowany" – powiedział w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w tradycyjnym wieczornym wystąpieniu wideo.
"W tym tygodniu zapadły decyzje o nowych pakietach wsparcia obronnego – od Stanów Zjednoczonych, Litwy, Finlandii, Niemiec. Szwedzki parlament zatwierdził już 11. pakiet wsparcia obronnego dla Ukrainy. Jest pakiet bezpieczeństwa i mocne umowy z Japonią – jeszcze raz dziękuję premierowi Kishidzie za owocną wizytę. Otrzymaliśmy 1,5 mld euro makrofinansowania z UE – te pieniądze są już na kontach Banku Narodowego" – dodał.
 
Zełenski przypomniał, że w mijającym tygodniu chorwacki rząd poinformował, że wdraża program leczenia i rehabilitacji rannych żołnierzy ukraińskich, a Grecja dołączyła do grupy państw chcących powołać specjalny trybunał do spraw sądzenia rosyjskich zbrodni. Podkreślił, że również na polu postrzegania historii Ukraina dokonuje postępu. Islandia uznała Hołodomor (sztucznie wywołany na Ukrainie przez Stalina masowy głód w latach 30. XX stulecia – PAP) za ludobójstwo narodu ukraińskiego.
 
"Krok po kroku robimy wszystko co możliwe, aby rosyjski rewanżyzm przegrał w każdym elemencie swojej agresji przeciwko Ukrainie i wolności narodów w ogóle" – powiedział prezydent.
 
Zełenski odniósł się również do tego, że w tym tygodniu nowy rocznik oficerów zakończył naukę w szkołach wyższych, co z pewnością wzmocni siłę Ukrainy.
 
"W tym tygodniu zakończyło się szkolenie naszych oficerów – Gwardii Narodowej, marynarki wojennej, naszej armii – od Charkowa do Winnicy, od Kijowa do Odessy. Akademia Gwardii Narodowej, Instytut Gwardii Narodowej w Kijowie, Akademia Marynarki Wojennej w Odessie i Akademia Narodowych Sił Lądowych zakończyły specjalne szkolenie" – powiedział ukraiński przywódca.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy