Reklama

Świat

G7 zgodziło się na odroczenie spłaty zadłużenia Ukrainy do 2027 roku

PAP
Dodano: 25.03.2023
72719_44927415_44927353
Share
Udostępnij
Grupa wierzycieli Ukrainy, do której należą wszystkie państwa G7, zgodziła się na odroczenie spłaty pożyczek udzielonych Ukrainie do 2027 r., kiedy zakończy się obecny program MFW, poinformował w sobotę Ukrinform.
Przedstawiciele wszystkich państw członkowskich Grupy spotkali się w czwartek i uzgodnili wspólne stanowisko w sprawie ukraińskiego długu publicznego, o którym poinformowało ministerstwo finansów Kanady, donosi Ukrinform.
 
„Udzielenie gwarancji finansowych przez Grupę Wierzycieli Ukrainy przewiduje kontynuację zamrożenia spłaty zadłużenia od 1 sierpnia 2022 roku w okresie obowiązywania programu MFW (2023-2027), zgodnie z ustawodawstwem krajowym wierzyciela” – przekazało ministerstwo.
 
W oświadczeniu zwraca się uwagę, że po ustabilizowaniu sytuacji gospodarczej na Ukrainie lub przed zakończeniem programu MFW państwa-wierzyciele podejmą dodatkowe kroki w celu zmniejszenia obciążenia kredytowego Ukrainy. „Grupa wierzycieli Ukrainy zaproponuje rozwiązanie zadłużenia, które spełni parametry programu MFW, pod warunkiem, że zewnętrzni wierzyciele prywatni zapewnią nie mniej korzystne warunki” – poinformowało ministerstwo finansów Kanady.
 
Członkowie Grupy Wierzycieli wezwali innych wierzycieli bilateralnych do „szybkiego zawarcia równie korzystnego porozumienia z rządem Ukrainy w sprawie warunków zadłużenia”, podkreśla Ukrinform.
 
W skład Grupy Wierzycieli Ukrainy wchodzą Kanada, Francja, Niemcy, Japonia, Wielka Brytania i USA. Status obserwatora mają Australia, Austria, Belgia, Brazylia, Dania, Finlandia, Irlandia, Izrael, Włochy, Korea, Holandia, Norwegia, Hiszpania, Szwecja i Szwajcaria.
 
Jak poinformował Ukrinform, w tym tygodniu przedstawiciele MFW i władz ukraińskich osiągnęli porozumienie na szczeblu sztabowym w sprawie zatwierdzenia Programu Rozszerzonego Finansowania (EFF) dla Ukrainy na kwotę ponad 15 miliardów dolarów. Jest on przewidziany na cztery lata i zakłada dwuetapową realizację. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy