Reklama

Świat

Media: rosyjska 53. brygada przeciwlotnicza, odpowiedzialna za katastrofę samolotu malezyjskich linii lotniczych w 2014 r., walczyła na Ukrainie

Andrzej Pawluszek/PAP
Dodano: 19.03.2023
72598_44879396_44879387
Share
Udostępnij
W rejonie charkowskim na Ukrainie w ubiegłym roku walczyła rosyjska 53. brygada przeciwlotnicza, która brała udział w zestrzeleniu w 2014 r. samolotu Malaysia Airlines (MH17), informuje w niedzielę holenderski portal NOS.
Jako pierwsze o sprawie poinformowało amerykańskie radio NPR, które opiera się na danych ukraińskiego wywiadu. Okazuje się, że przez większą część 2022 r. niesławna brygada brała udział w walkach wokół miasta Izium w obwodzie charkowskim.
 
17 lipca 2014 r. Boeing 777 linii Malaysia Airlines, lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur, został zestrzelony na wschodzie Ukrainy przy użyciu pocisku kierowanego ziemia-powietrze Buk. Zginęło 283 pasażerów i 15 członków załogi.
 
W listopadzie ub. roku sąd okręgowy w Hadze w uzasadnieniu wyroku skazującego dwóch Rosjan, Siergieja Dubinskiego i Igora Girkina oraz Ukraińca Leonida Charczenkę na karę dożywotniego pozbawienia wolności za udział w zestrzeleniu samolotu, stwierdził także, iż „nie ma wątpliwości, iż samolot MH17, został zestrzelony przy użyciu pocisku kierowanego ziemia-powietrze Buk”.
 
Ze śledztwa wynika, że zestaw rakietowy, który został użyty do zestrzelenia samolotu należał do rosyjskiej 53. brygady przeciwlotniczej. Jednocześnie międzynarodowy zespół śledczy (Joint Investigation Teams – JIT) ogłosił w lutym br., że istnieją „mocne przesłanki”, iż Władimir Putin podjął decyzję o przekazaniu separatystom na Ukrainie broni, której użyto do strącenia malezyjskiej maszyny.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze

Reklama

Polecane

Reklama

Najpopularniejsze

Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy