Reklama

Świat

ONZ: rosyjskie ataki na teatr w Mariupolu i dworzec kolejowy w Kramatorsku były atakami terrorystycznymi

PAP
Dodano: 18.03.2023
72584_18mar10
Share
Udostępnij
Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) uznała w sobotę udział Federacji Rosyjskiej w atakach terrorystycznych na terytorium Ukrainy. Za ataki terrorystyczne ONZ uznała zbombardowanie teatru dramatycznego w Mariupolu i dworca kolejowego w Kramatorsku.

Niezależna Międzynarodowa Komisja Śledcza ds. naruszeń prawa na Ukrainie, powołana przez Radę Praw Człowieka ONZ, w swoim kolejnym raporcie uznała za atak terrorystyczny armii rosyjskiej zbombardowanie 16 marca 2022 roku budynku Teatru Dramatycznego w Mariupolu oznaczonego widocznym z powietrza napisem "Dzieci", w którym zginęło, według informacji władz miasta, ponad 300 osób cywilnych, w większości matek z dziećmi. W ubiegłym tygodniu prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że trudno jest określić liczbę ofiar tej zbrodni. Ukraińskie media informują o ponad tysiącu ofiar.

Za atak terrorystyczny komisja uznała też atak rakietowy armii rosyjskie na stację kolejową w Kramatorsku 8 kwietnia 2022 r. – kiedy to Rosjanie zabili 59 osób, a 92 zostały ranne.

Ponadto komisja potwierdziła rosyjski atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku 27 czerwca 2022 r., w którym zginęło 21 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych – czytamy w komunikacie komisji.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy