Reklama

Świat

ISW: spada tempo ofensywy rosyjskiej na wschodzie Ukrainy

PAP
Dodano: 16.03.2023
72519_16mar2
Share
Udostępnij
Tempo ofensywy rosyjskiej na wschodzie Ukrainy spowolniło; w obwodzie ługańskim operacja ofensywna wojsk rosyjskich mogła już osiągnąć punkt maksymalny – ocenia w czwartek amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Analitycy przywołują opinię służb prasowych armii ukraińskiej, iż z powodu strat w ludziach i sprzęcie wojska rosyjskie straciły potencjał ofensywny. ISW podkreśla, że jest to zbieżne z oceną analityków tego ośrodka. Uważają oni, że "rosyjska operacja ofensywna w obwodzie ługańskim prawdopodobnie zbliża się do maksymalnego punktu, jeśli już go nie osiągnęła, aczkolwiek Rosja zaangażowała na linii Swatowe-Kreminna większość elementów co najmniej trzech dywizji".

Wojska rosyjskie w zeszłym tygodniu osiągnęły jedynie "minimalne zdobycze taktyczne wzdłuż całej linii frontu w obwodzie ługańskim", a siły ukraińskie "prawdopodobnie zdołały przeprowadzić kontrataki i odzyskać terytoria w obwodzie ługańskim" – ocenia ISW.

Spada również, według źródeł ukraińskich, ilość ataków na oblegany przez Rosjan Bachmut – dodaje ośrodek. Wyraża przypuszczenie, że ofensywa najemników z Grupy Wagnera na Bachmut również zbliża się do punktu kulminacyjnego. Ośrodek wskazuje, że "siły rosyjskie musiałyby zapewne zaangażować znaczne rezerwy, by zapobiec tej kulminacji. Mogą być do tego zdolne – ISW zarejestrowała w Bachmucie i wokół niego elementy rosyjskich pułków powietrzno-desantowych, które nie wydają się w tej chwili silnie zaangażowane w walki".

"Rosjanie mogliby również zaangażować elementy innych jednostek konwencjonalnych", w tym ściągając oddziały z innych miejsc na froncie – kontynuuje ośrodek. Niemniej – jak ocenia – "sama ofensywa Grupy Wagnera nie wystarczy do przejęcia Bachmutu".

Siły rosyjskie nie prowadzą aktywnych ani skutecznych operacji ofensywnych w innych miejscach na terenie działań bojowych – podkreśla amerykański think-tank. "Wraz ze spadkiem tempa operacji wzdłuż krytycznych odcinków frontu siły ukraińskie mogą zyskiwać możliwość odzyskania inicjatywy" – konkludują analitycy.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy