Reklama

Świat

Premier Ukrainy: wszystkie podatki rząd przeznaczy na nową broń i wyposażenie armii

PAP
Dodano: 14.03.2023
72486_44837137_44837080
Share
Udostępnij
Rząd Ukrainy przeznaczy wszystkie podatki na obronę i bezpieczeństwo, w tym na nowe uzbrojenie i lepsze wyposażenie armii – zapowiedział we wtorek premier Denys Szmyhal. Punkty te rząd Ukrainy zawarł w planie swych priorytetów na rok 2023.
"Pierwszym kluczowym punktem planu priorytetowych działań rządu na rok 2023 jest bezpieczeństwo i obrona. Wszystkie podatki, które płacą obywatele i biznes pójdą właśnie na obronę i bezpieczeństwo" – napisał premier na serwisie Telegram. Chodzi o "nowe uzbrojenie, sprzęt, lepsze wyposażenie dla armii ukraińskiej" – dodał. (https://t.me/s/Denys_Smyhal/4743)
 
Jako "kluczowe zadania" w tym planie Szmyhal wymienił: rozwój ukraińskiego przemysłu obronnego, produkcję amunicji, nowe programy rakietowe i wyposażenie armii w drony, w tym produkcji krajowej. Podkreślił, że Ukraina będzie prowadzić współpracę z partnerami w celu produkcji nowej broni. Wśród priorytetów związanych z bezpieczeństwem premier wymienił też rozminowywanie terytoriów wyzwolonych spod okupacji rosyjskiej.
 
Rząd Ukrainy zaliczył do najważniejszych zadań na ten rok integrację kraju z Unią Europejską i NATO. "Naszym głównym zadaniem jest rozpoczęcie już w tym roku negocjacji członkowskich z UE i pogłębienie współpracy politycznej z NATO, na rzecz naszego zwycięstwa i dalszego bezpieczeństwa" – podkreślił Szmyhal.
 
Wcześniej we wtorek ukraiński koncern zbrojeniowy Ukroboronprom poinformował o rozpoczęciu produkcji pocisków czołgowych kalibru 125 mm, które powstają "w ścisłym partnerstwie z państwem NATO za granicą". Ukroboronprom podał też, że po raz pierwszy od uzyskania przez Ukrainę niepodległości rozpoczęto własną produkcję amunicji: pocisków moździerzowych oraz artyleryjskich kalibru 82 i 120 mm, a także pocisków czołgowych.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy