Reklama

Świat

Xi Jinping przewodniczącym ChRL na bezprecedensową trzecią kadencję

Andrzej Borowiak/PAP
Dodano: 10.03.2023
72363_44804602_44147533
Share
Udostępnij
Przywódca Chin Xi Jinping został w piątek wybrany na bezprecedensową trzecią kadencję na stanowisku przewodniczącego ChRL. Sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin (KPCh) określany jest jako najpotężniejszy chiński przywódca od czasu Mao Zedonga.
Xi został również wybrany na przewodniczącego państwowej Centralnej Komisji Wojskowej (CKW) na kolejną kadencję – podała państwowa chińska agencja prasowa Xinhua.
 
Decyzje przyjęto w formalnym głosowaniu 2952 delegatów Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie. Xi został wybrany jednogłośnie – podkreśla Xinhua. Był jedynym kandydatem.
 
OZPL uznawane jest za organ w znacznym stopniu ceremonialny, zatwierdzający formalnie decyzje podjęte przez kierownictwo KPCh.
 
Xi, który rządzi partią od 2012 roku, konsekwentnie zacieśnia swoją władzę nad aparatem partyjnym i administracją państwową. Na ubiegłorocznym XX krajowym zjeździe KPCh zerwał z tradycją i sięgnął po trzecią kadencję na stanowisku sekretarza generalnego partii, a w najważniejszych komitetach otoczył się zaufanymi stronnikami.
 
Pod rządami Xi partia zacieśnia kontrolę nad obywatelami we wszystkich dziedzinach, a na arenie międzynarodowej nasila się rywalizacja Chin ze Stanami Zjednoczonymi. Pekin modernizuje siły zbrojne, nasila presję na Tajwan i zwiększa aktywność wojskową na okolicznych morzach, co prowadzi do napięć w relacjach z sąsiadami i Waszyngtonem.
 
Ponowny wybór Xi na stanowisko głowy państwa, określane jako w dużej mierze formalne, nie jest zaskoczeniem. Był możliwy, ponieważ w 2018 roku z konstytucji usunięto obowiązujący wcześniej limit dwóch kadencji. To oznacza, że Xi może sprawować ten urząd nawet dożywotnio.
 
Limit kadencji prezydenta wprowadzony został w 1982 roku, gdy krajem rządził Deng Xiaoping – autor odważnych reform gospodarczych, które w ciągu 30 lat uczyniły z Chin drugą gospodarkę świata. Deng chciał w ten sposób uchronić Chiny przed groźbą powrotu do dyktatury, kultu jednostki, chaosu i brutalności z ery przewodniczącego Mao Zedonga, z którym Xi jest coraz częściej porównywany.
 
Delegaci OZPL wybrali również w piątek dotychczasowego wicepremiera Han Zhenga na stanowisko wiceprzewodniczącego ChRL – podała Xinhua.
 
Nowym przewodniczącym Stałego Komitetu OZPL został Zhao Leji, były szef partyjnej komisji antykorupcyjnej, a obecnie trzeci pod względem rangi członek siedmioosobowego Stałego Komitetu Biura Politycznego Komitetu Centralnego KPCh, najwyższego organu decyzyjnego partii.
 
Zgodnie z planem w sobotę OZPL zagłosuje nad wyborem następcy premiera Chin Li Keqianga, który przechodzi na emeryturę. Zastąpi go najprawdopodobniej lojalny stronnik Xi, Li Qiang, który na XX zjeździe KPCh awansował na urzędnika numer dwa w Stałym Komitecie Biura Politycznego partii.
 
Sesja OZPL rozpoczęła się 5 marca i potrwa do poniedziałku.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy