Reklama

Świat

Szefowa KE: tej zimy jesteśmy bezpieczni; energetyczny szantaż Rosji się nie powiódł

Artur Ciechanowicz / PAP
Dodano: 12.12.2022
69751_12gr1
Share
Udostępnij
Tej zimy jesteśmy bezpieczni; energetyczny szantaż Rosji się nie powiódł – powiedziała w poniedziałek na konferencji prasowej w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Ostrzegła jednak, że następna zima może być większym wyzwaniem.

"Rezultatem dotychczasowych działań jest to, że tej zimy jesteśmy bezpieczni. Szantaż (energetyczny) Rosji poniósł fiasko. (…) Przygotowania do następnej zimy – 2023/2024 – zaczynają się już teraz" – zadeklarowała.

"Europa musi zwiększyć wysiłki na kilku polach. Jest możliwe, że Rosja odetnie resztę dostaw gazu. Chiny mogą znieść restrykcje covidowe, a to spowoduje wzrost zapotrzebowania do poziomu sprzed pandemii. Tej zimy korzystamy z wyjątkowo łagodnej aury. Za rok może być inaczej. Mimo działań, które podjęliśmy może nam zabraknąć do 30 mld m3 gazu w następnym roku" – oceniła von der Leyen.

Według przewodniczącej KE Unia Europejska musi dokonać przeglądu swojego budżetu i rozważyć uruchomienie nowego funduszu na dodatkowe inwestycje energetyczne potrzebne do uniezależnienia krajów członkowskich od rosyjskiego gazu.

Von der Leyen nie sprecyzowała, czy ten nowy fundusz będzie wymagał od UE zaciągnięcia kolejnych wspólnych długów.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy