Wsparcie dla walczącej z rosyjską agresją Ukrainy, kwestie europejskie, współpraca polityczna i gospodarcza Polski i Francji – to tematy spotkania Zbigniewa Raua z Catherine Colonna. Minister Rau spotkał się także z prezydent Węgier Katalin Novak, która przebywa we Francji z nieoficjalną wizytą.
Rzecznik MSZ Łukasz Jasina przekazał dziennikarzom w środę późnym wieczorem, że rozmowa z francuską minister do Spraw Europy i Zagranicznych Republiki Francuskiej trwała ponad dwie godziny, a ministrowie poruszyli "wszystkie najważniejsze problemy w stosunkach dwustronnych". "Tematem była także reakcja obu państw na rosyjską agresję. Polska i Francja wspólnie wspierają Ukrainę, dostarczają jej broń, wspierają walkę narodu ukraińskiego o wolność" – powiedział.
"Poruszone zostały też kwestie związane z pogłębianiem stosunków polsko-francuskich, które zwłaszcza w ostatniej dobie za sprawą pewnego rodzaju odnowienia Trójkąta Weimarskiego na szczeblu ministrów mają się bardzo dobrze" – dodał Jasina.
Jak zaznaczył, "minister Rau wymienił także z panią minister Colonną poglądy związane z kwestiami europejskimi i innymi problemami".
Jak przekazał Jasina, szef polskiego MSZ spotkał się także w środę późnym wieczorem z prezydent Węgier Katalin Novak. Rzecznik MSZ podkreślił, że w środowym przemówieniu w polskiej ambasadzie w Paryżu minister Rau zaznaczał, że Rosja wbija klin między Europejczyków i że tej przemowy wysłuchała także prezydent Novak. "My Polacy i Węgrzy jesteśmy sojusznikami, ale są sprawy na które patrzymy różnie" – zaznaczył Jasina.
Pytany, czy podczas rozmowy ministrów pojawiła się kwestia energetyki jądrowej, Jasina podkreślił, że pojawia się ona generalnie w agendzie rozmów polsko-francuskich. Podkreślał jednocześnie, że jest to kwestia, w której ważne jest to, by "nie ulegać emocjom" czy szukać "za wszelką cenę rozwiązania spraw, które absolutnie nie są jeszcze rozwiązane". Podkreślał, że informacje o ustaleniach w tym zakresie, jeśli się one pojawią, przekażą przedstawiciele stosownych resortów.
Dodał, że ministrowie "wymienili też poglądy" na temat współpracy wojskowej obu państw; podkreślił, że Francja jest krajem o silnej armii i przemyśle zbrojeniowym.
Szef polskiego MSZ wziął udział w środę późnym wieczorem w organizowanym przez ambasadę polską w Paryżu przyjęciu z okazji zbliżającego się polskiego Narodowego Święta Niepodległości. W swoim wystąpieniu, Minister Rau – odnosząc się do wspólnych wartości – podkreślił znaczenie potencjału Polski i Francji dla budowy zjednoczonej, suwerennej Europy.
Podkreślał, że idea wolności i równości musi być nadrzędną zasadą wspólnej europejskiej polityki. Mówił, że rosyjska napaść na Ukrainę jest punktem zwrotnym we współczesnej historii Europy, a architektura bezpieczeństwa starego kontynentu została przez Rosję zniszczona.
Minister Rau podkreślał, że dziś można stwierdzić, że "nie będzie wolnej Europy bez solidarności z Ukrainą, bez udzielenia jej pomocy w wojnie obronnej przeciwko próbie cofnięcia Europy do czasów zniewolenia i tyranii". "Nie ma europejskiej jedności bez solidarności z Ukrainą" – oświadczył, zaznaczając, że Ukraina broni dziś europejskiej cywilizacji opartej o poszanowanie praw człowieka i prawa międzynarodowego. Wskazywał ponadto, że Rosja obecnie próbuje "wbić klin" pomiędzy kraje europejskie, próbując je dzielić.
Minister Rau będzie przebywał w Paryżu dwa dni; w czwartek wśród rozmówców szefa polskiej dyplomacji będzie m.in. prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Francuskich Geoffroy Roux de Bezieux. Szef polskiej dyplomacji odwiedzi też Bibliotekę Polską w Paryżu i spotka się z zasłużonym dla Polski żołnierzem Armii Krajowej, fizykiem i współtwórcą francuskiego programu atomowego Piotrem Kazimierzem Zaleskim.