Reklama

Świat

Niemcy: kraje G7 zapewniły o dalszym wsparciu dla Ukrainy i państw Afryki dotkniętych skutkami wojny

Berenika Lemańczyk / PAP
Dodano: 04.11.2022
68624_4li4
Share
Udostępnij
Brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly podkreślił w piątek na marginesie spotkania ministrów spraw zagranicznych G7 w niemieckim Monastyrze, że ukraińskie społeczeństwo i kraje Afryki dotknięte skutkami agresji Rosji na Ukrainę mogą liczyć na stałe wsparcie G7 – powiadomiła agencja dpa.

Ważne jest zarówno to, by pomóc narodowi ukraińskiemu bronić się przed Kremlem, jak też odciążyć kraje na całym świecie, których obywatele cierpią z powodu braku bezpieczeństwa żywnościowego i są spychani na skraj klęski głodu – powiedział Cleverly w Monastyrze.

Dlatego tak ważne jest spotkanie G7 z "przyjaciółmi z Afryki" – oznajmił Cleverly.

Po zakończeniu konsultacji w ścisłym gronie G7 ministrowie silnych gospodarczo demokracji chcą rozmawiać z przedstawicielami państw afrykańskich i regionalnej organizacji Unia Afrykańska. W spotkaniu mają wziąć udział m.in. minister spraw zagranicznych Ghany Shirley Ayorkor Botchwey oraz jej kenijski odpowiednik Alfred Mutua. Oba kraje są obecnie niestałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly powiedziała przed rozpoczęciem ostatniego dnia konsultacji, nawiązując do rosyjskiej wojny na Ukrainie, że G7 chce przywrócić pokój w tym kraju i chronić tam prawo międzynarodowe. Jak podkreśliła, wszystkie zasoby zostaną zmobilizowane, aby przynieść więcej pokoju i stabilności na świecie.

Z kolei agencja Reutera powiadomiła w piątek, cytując wysokiego rangą urzędnika Departamentu Stanu, że "grupa siedmiu ministrów spraw zagranicznych zgodziła się co do potrzeby stworzenia mechanizmu koordynacyjnego, aby pomóc Ukrainie w naprawie, przywróceniu i obronie jej krytycznej infrastruktury energetycznej i wodnej".

"Jest to coś, co będzie głównym przedmiotem zainteresowania tej grupy w najbliższych dniach i tygodniach" – powiedział urzędnik. Dodał również, że w krajach G7 istnieje "niezwykła zgodność" co do podejścia wobec Chin oraz potrzeby wzmocnienia przez G7 koordynacji strategii w odniesieniu do Pekinu.

Oprócz Niemiec do G7 należą Francja, Włochy, Japonia, Kanada, USA i Wielka Brytania. Niemcy sprawują przewodnictwo do końca roku, w przyszłym roku przejmie je Japonia – przypomniała dpa.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy