Reklama

Świat

W. Brytania: po audiencji u króla Rishi Sunak formalnie objął urząd premiera kraju

Bartłomiej Niedziński/PAP
Dodano: 25.10.2022
68447_43789478_43789457
Share
Udostępnij
Król Wielkiej Brytanii Karol III przyjął we wtorek na audiencji w Pałacu Buckingham nowego lidera rządzącej Partii Konserwatywnej Rishiego Sunaka, któremu powierzył misję stworzenia nowego rządu.
Sunak zastępuje w roli premiera Liz Truss, która kilkanaście minut wcześniej formalnie złożyła rezygnację na ręce monarchy. 42-letni polityk jest najmłodszym od 1812 r. brytyjskim premierem obejmującym urząd, pierwszym premierem azjatyckiego pochodzenia, pierwszym nie-białym i pierwszym hinduistą. Jest 57. premierem w historii Wielkiej Brytanii, ale już trzecim w tym roku.
 
W poniedziałek po południu kierownictwo Partii Konserwatywnej potwierdziło, że Sunak pozostał jedynym kandydatem ubiegającym się o stanowisko lidera, w związku z czym automatycznie zostaje ono mu powierzone, bez konieczności głosowań w klubie poselskim lub wśród wszystkich członków partii.
 
Za kilkanaście minut Sunak wygłosi przed swoją nową rezydencją na Downing Street pierwsze przemówienie w nowej roli, zaś po południu ogłosi nominacje ministerialne.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy