Reklama

Poznaj region

Rzeszowscy Żydzi w czasie okupacji. Wystawa z gwiazdą

Alina Bosak
Dodano: 30.08.2023
Rzeszów w czasie okupacji. Sklep oznaczony gwiazdą Dawida. Fot. Archiwum GFMR
Rzeszów w czasie okupacji. Sklep oznaczony gwiazdą Dawida. Fot. Archiwum GFMR
Share
Udostępnij

Okupacja w Rzeszowie wydaje się czasem tak odległym, że niemal nierzeczywistym. A jednak na fotografiach z tamtego okresu widzimy znajome układy ulic, budynki i witryny. Na wielu sklepikach gwiazda Dawida. Naznaczone w przededniu Zagłady przypominają, że człowiek jest zdolny do największego zła – te myśli towarzyszą wystawie „Pozostanie pamięć. Rzeszowscy Żydzi w czasie okupacji”, która 9 września zostanie otwarta w Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa.

Dzięki pracy nad tworzeniem cyfrowego archiwum Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa zaprasza na kolejną odsłonę historii miasta zapisaną na zdjęciach. Tematem wystawy, której wernisaż odbędzie się 9 września o godz. 16.00, będą lata okupacji i społeczność żydowska, która w momencie wybuchu wojny stanowiła ok. 40 procent ludności Rzeszowa.

Żydzi w Rzeszowie

W 1939 roku, w pierwszych miesiącach od zajęcia Rzeszowa Niemcy rozpoczęli prześladowania zmierzające do całkowitej alienacji i wyniszczenia żydowskich mieszkańców. Pod koniec grudnia 1941 roku utworzyli getto, do którego sukcesywnie przesiedlali Żydów z okolicznych miast i wsi. Na początku lipca 1942 roku, w ramach Aktion Reinhardt, getto zostało zlikwidowane, a większość ofiar zamordowana w obozie zagłady w Bełżcu. Niemcy pozostawili jedynie robotników w przymusowych obozach pracy, jednak wiosną 1943 roku także oni zaczęli być mordowani.

„Ostateczne rozwiązanie” zbliżało się stopniowo – od obowiązku noszenia gwiazdy Dawida na ramieniu i oznaczania nią sklepów do dramatycznego pochodu na stację, z której ruszyły pociągi do Bełżca. Co się toczyło pomiędzy próbujemy dziś wyczytać także z fotografii tamtego czasu.

Przeddzień Zagłady na fotografiach

Wystawa w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa przywraca do życia przestrzeń i atmosferę ścisłego śródmieścia Rzeszowa w okresie okupacji niemieckiej. Miejsca przedstawione na fotografiach to wciąż jeszcze domy żydowskich mieszkańców. Funkcjonują w codzienności, dla której ramy wyznacza wojenna rzeczywistość. Jeszcze otwierają o poranku sklepy, niepewni nowych zarządzeń okupanta.

„Oto wędrujemy szlakiem sklepów i punktów usługowych, i to metodycznie, po kolei – można się domyślać, że stosunkowo niedługo po zajęciu Rzeszowa jakiś niemiecki żołnierz/urzędnik otrzymał polecenie stworzenia fotograficznej dokumentacji miejskiego handlu, i z tego zadania chciał wywiązać się bardzo rzetelnie. Czy ekspedientów, pracowników oraz właścicieli zmuszał, czy grzecznie prosił? Czy musiał podnosić głos, czy wystarczył widok munduru, aby tyle osób wyszło przed wejścia i zapozowało do fotografii?”,  zastanawia się Grażyna Bochenek we wstępie do wystawy i zwraca uwagę, że to ostatnie zapisy obrazu Rzeszowa, w którym żydowskie sklepiki i warsztaty razem z polskimi składały się na jeden miejski organizm. Po co wracać do tej przeszłości? – pyta i odpowiada: „Te zdjęcia to jeden z ostatnich obrazów Rzeszowa, który był. Obraz przedednia Zagłady, która kompletnie zmieniła dotychczasowy świat, a jednocześnie – jakby nie zmieniła zupełnie niczego, bo ludzie nadal są zdolni do największego zła”.

Wystawa „Pozostanie pamięć. Rzeszowscy Żydzi w czasie okupacji” otwarta zostanie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2023. Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa przygotowała ją w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Rajsze, Rzeszowskimi Piwnicami i Estradą Rzeszowską. To część projektu realizowanego przez Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa, dofinansowanego ze środków grantowych Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz z budżetu Gminy Miasto Rzeszów

Kuratorem wystawy i autorem aranżacji ekspozycji jest Bogdan Szczupaj. Wstęp wolny.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy