Reklama

Poznaj region

Polonia wita Rzeszów. Trwa światowy festiwal

Alina Bosak
Dodano: 14.07.2023
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

Radosny, pełen kolorów, śpiewu i tańca korowód przejdzie o godz. 17 ulicą 3 Maja na Rynek. Tak Polonusi z różnych zakątków świata powitają Rzeszów, w którym dwa dni temu rozpoczął się XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. To największa impreza polonijna w Polsce organizowana od 1969 r.   

20 zespołów uczestniczy w XIX Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, który trwa od 12 do 18 lipca. Do Rzeszowa przyjechały zespoły kultywujące polską kulturę i jej folklor w Ukrainie, Mołdawii, Brazylii, na Litwie, w Kanadzie, Australii, USA, Czechach i Niemczech.

Polonia zjeżdża do stolicy Podkarpacia już od kilku dni. 12 lipca powitalny koncert przygotowała dla nich Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Połoniny” w gmachu Politechniki Rzeszowskiej (w miasteczku PRz również goście mieszkają i mają próby). A 14 lipca to Polonusi powitają Rzeszów wędrując w radosnym korowodzie o godz. 17.00 ulicami: Lubomirskich, 3 Maja, Kościuszki w kierunku Rynku, gdzie już od godz. 15.00 będą występować polskie zespoły.

Koncert galowy w poniedziałek

Koncert Galowy Festiwalu odbędzie się 17 lipca 2023 r., godz. 19:00 w Hali Podpromie w Rzeszowie. Bilety w cenie 50 zł są dostępne w sprzedaży od 1 lipca. Można je nabyć osobiście w Rzeszowskich Piwnicach lub online na stronie: https://festiwal.estrada.rzeszow.pl/

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie wraca do Rzeszowa po czteroletniej przerwie. Do tej pory odbywał się co trzy lata, ale w ubiegłym roku z powodu wojny w Ukrainie został odwołany.

– To przedsięwzięcie łączące Polaków, przy którym współpracuje się ponad podziałami. Ważne jest to, że zachowana zostanie ciągłość tej imprezy – podkreślał podczas przygotowań do wydarzenia prof. Aleksander Bobko, prezes Zarządu Rzeszowskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Pierwszy festiwal polonijny w 1969 roku

Festiwal jest organizowany od 1969 r. ŚFPZF odbywa się zazwyczaj co trzy lata, w pierwszym wakacyjnym miesiącu. Jak przypomina Wspólnota Polska na swojej stronie, o zorganizowaniu festiwalu zdecydował przypadek, do którego nawiązuje jedna z pieśni śpiewanych w czasie imprezy przez uczestników festiwalu „Trochę z przypadku”. Pomysł przedsięwzięcia związany jest z pobytem w Rzeszowie zespołu „Krakus” z Genk w Belgii, który przyjechał na zaproszenie zespołu folklorystycznego „Bandoska” z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Wtedy to zrodził się pomysł realizacji cyklicznych spotkań polonijnych zespołów folklorystycznych i zaproszenia do udziału w nim większej liczby Polonusów. W pierwszym festiwalu, który odbył się dwa lata później, uczestniczyło 12 zespołów z Europy i jeden z USA. Pozwoliło to nazwać imprezę światową. Jej głównymi inicjatorami byli: rzeszowski dziennikarz Lubomir Radłowski, ówczesny dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury Czesław Świątoniowski oraz rzeszowski choreograf i animator kultury Roman Broż. Trwał aż trzy tygodnie a koncerty odbywały się między innymi na scenie teatru im. Wandy Siemaszkowej.

Dziś festiwal jest jedną z największych tego typu imprez na świecie i wyróżnia się wśród innych zarówno liczbą uczestników, jak i przede wszystkim formułą artystyczną, która umożliwia wszystkim zespołom wspólne, podczas jednego koncertu, zaprezentowanie się publiczności. Wspólny występ pozwala też zintegrować się uczestnikom i poznać wzajemnie, a także poznawać kulturę kraju przodków.

Polska kultura, zwyczaje, obrzędy mają duże znaczenie nie tylko dla rodaków mieszkających na terenie naszego kraju, ale również dla tych, którzy swoją ojczyznę opuścili. Mimo podtrzymywania narodowej tradycji w rodzinnych domach czy nieustannego poszukiwania polskiej kultury tęsknota, aby powrócić do kraju, ciągle pozostaje, dlatego też nadchodzące wydarzenie jest doskonałą okazją, aby odwiedzić Polskę.

– Podczas festiwalu nasz region odwiedzi zarówno Polonia, jak i grupa ambasadorów, którzy zobaczą m.in. Muzeum Ulmów w Markowej – mówił zapowiadając festiwal wiceprezes Rzeszowskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Mariusz Grudzień.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” Oddział w Rzeszowie, a współorganizatorami: Prezydent Miasta Rzeszowa i Marszałek Województwa Podkarpackiego.

W tym roku na Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie przyjechały następujące zespoły:

    Zespół Pieśni i Tańca KUKUŁECZKA, Perth, Australia

    Zespół Folklorystyczny JUNAK Towarzystwo Polskie União Juventus, Kurytyba, Brazylia

    Zespół Polskiego Tańca Folklorystycznego ŁOWICZ, Edmonton, Kanada

    Zespół Pieśni i Tańca POLANIE, Calgary, Kanada

    Zespół Pieśni i Tańca POLONEZ, Vancouver, Kanada

    Zespół Pieśni i Tańca TROCZANIE, Troki, Litwa

    Taneczny Zespół Polskiego Tańca POLACY BUDŻAKA Komrat, Mołdawia

    Polonijny Zespół Folklorystyczny POLONIA T.z. w Hanowerze, Niemcy

    Zespół Pieśni i Tańca OLZA, Czeski Cieszyn, Republika Czeska

    Zespół Pieśni i Tańca SUSZANIE, Sucha Górna, Republika Czeska

    Zespół Pieśni i Tańca POLANIE ZNAD DNIEPRU, Kijów, Ukraina

    ECHO Z POLSKI, Toledo, USA

    Zespół Pieśni i Tańca LAJKONIK, Chicago, USA

    Zespół Pieśni i Tańca POLONIA, Chicago, USA

    Teatr Pieśni i Tańca WICI, Chicago, USA

    Zespół Polskich Tańców Ludowych WESOŁY LUD – PRCUA/ZPRKA, Chicago, USA

    Zespół Folklorystyczny POLAN Detroit IE, USA

    Zespół WAWEL z Detroit, USA

    Polonijny Zespół Folklorystyczny LAJKONIK, Tucson, USA

    Zespół Pieśni i Tańca KAROLINKA, Londyn, Wielka Brytania

XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie (KONCERTY)

14 LIPCA (PIĄTEK)

– Otwarcie Festiwalu na Rynku w Rzeszowie

15 – 16 LIPCA (SOBOTA – NIEDZIELA)

DNI POLONIJNE W WOJEWÓDZTWIE PODKARPACKIM

W tym: –  sobota – Koncerty  festiwalowe w Rzeszowie (estrada w Rynku)

– Koncerty festiwalowe w miastach i gminach  Podkarpacia

–  niedziela – Msza w intencji Polonii

– Koncerty festiwalowe w Rzeszowie  (estrada w Rynku)

– Koncerty festiwalowe w miastach i gminach Podkarpacia

17 LIPCA (PONIEDZIAŁEK)

– Spotkanie delegacji zespołów i organizatorów z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego

– Koncert galowy (w programie folklor polski oraz innych narodów)

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy