Reklama

Poznaj region

Na weekend. Wieża widokowa na Holicy

Aneta Gieroń
Dodano: 23.09.2023
Wieża widokowa na Holicy. Fot. Archiwum Urzędu Miasta Ustrzyki Dolne
Wieża widokowa na Holicy. Fot. Archiwum Urzędu Miasta Ustrzyki Dolne
Share
Udostępnij

W Bieszczadach pojawiła się kolejna atrakcja turystyczna – wieża widokowa na Holicy (761 m n.p.m.) w Paśmie Żukowa koło Ustrzyk Dolnych. Z tarasu roztacza się wspaniała panorama na okolicę i Bieszczady. Z wysokości 30 metrów doskonale widać Tarnicę, Rawki oraz Połoniny Wetlińską i Caryńską. Wstęp bezpłatny.

Holica to wzniesienie znajdujące się w sąsiedztwie Ustrzyk Dolnych w Górach Sanocko-Turczańskich, zaliczane do Korony Ustrzyckich Gór, czyli projektu stworzonego w celu promocji wzniesień znajdujących się w pobliżu miasta. Holica ma 761 m n.p.m. i jest znana z tras narciarstwa biegowego oraz pięknych widoków. Oprócz wieży znajduje się tam drewniana wiata z zadaszeniem, miejsce na grilla, ławki oraz tablice informacyjne.

By dostać się na 30-metrowy taras, do pokonania jest 173 drewnianych schodów. Nie wolno na wieżę wchodzić z psami, po zmierzchu oraz w czasie burzy i silnego wiatru.

Trasa na wieżę widokową na Holicy

Najkrótsza piesza trasa do wieży prowadzi z Ustianowej Górnej. Do przejścia jest ok. 2 km leśnej drogi. Dłuższa, ale łatwiejsza droga jest z parkingu przy drodze Ustianowa Dolna – Łobozew Dolny. Do pokonania jest około 4,5 km w jedną stronę. Możliwa jest też wyprawa wprost z Rynku w Ustrzykach Dolnych, ale wtedy do przejścia jest już 10 km.

Wysokość konstrukcji, która stanęła na Holicy wynosi prawie 35 metrów i ma dwa podesty widokowe – na poziomie 17 i 30 metrów. W jednym czasie na wieży może przebywać 35 osób.

Konstrukcja wieży została zrobiona w większość z drewna – założeniem architektów było, by wkomponowała się w naturalny krajobraz i nawet stalowe elementy wieży zostały pomalowane w odcieniu zbliżonym do drewna. Najwyżej położony podest został przykryty czterospadowym dachem, na którym są zamontowane panele fotowoltaiczne.

Panorama na Bieszczady i Jezioro Solińskie

– Z otaczających nas pasm górskich mamy wspaniałe plenery na Bieszczady, Góry Sanocko-Turczańskie i Jezioro Solińskie, więc głupotą byłoby nie wykorzystać naturalnych warunków, które stworzyła nam okolica. Jestem przekonany, że wieża stanie się dodatkową atrakcją i przyczyni się do wzrostu dochodów przedsiębiorców z naszej gminy – mówi Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy