Na tyłach frysztackiego Rynku, od jego południowej strony mieści się stara żydowska nekropolia. Znajduje się tu ok. 20 macew (wg innych źródeł 30) w różnym stanie zachowania, a wśród nich mogiła Ester Etel Elbaum, córki słynnego cadyka Elimelecha z Leżajska.
Żydowski cmentarz we Frysztaku położony jest na stromym zboczu pomiędzy ulicami Gołębiowskiego i Parkową i zajmuje ok. 0,43 ha powierzchni. Uznaje się – za publikacją Przemysława Burcharda o zabytkach kultury żydowskiej w Polsce – że nekropolia została założona w połowie XVII wieku. Inne źródła twierdzą, że mogło stać się to później, ale nie później niż w latach 60. XVIII wieku. Niegdyś znajdowała się tutaj również synagoga, ale zniszczyli ją hitlerowcy podczas II wojny światowej. Ostatni pochówek na frysztackim kirkucie miał miejsce w 1900 roku.
Dzięki wsparciu Joela Kern z Wielkiej Brytanii teren cmentarza, którego właścicielem jest Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, zaś część działki stanowi własność prywatną, został uporządkowany przez Spółdzielnię Socjalną “Czarna Galicja” z Rzeszowa – uprzątnięto śmieci, wycięto samosiejki, skoszono trawę, naprawiono ogrodzenie.
Mogiła Ester Etel Elbaum we Frysztaku
Mimo że kirkut uległ zniszczeniu i zapewne zapomnieniu, jedno miejsce wciąż przykuwa uwagę i wyróżnia się na jego tle. Na szczycie wzniesienia, na którym mieści się cmentarz, widać grób otoczony metalową barierką. Ze środka mogiły wyrasta drzewo. Spoczywa w niej Ester Etel Elbaum, córka cedyka rabina Elimelecha Weissbluma, jednego z głównych założycieli chasydyzmu w Polsce.
Napis na macewie jest ledwie widoczny, ale znana jest jego treść, która w tłumaczeniu Wojciecha Tworka brzmi: „Tu pochowana kobieta cnotliwa i pobożna, pani Ester Etel córka rabina słynnego chasyda, męża bożego, świętego światła, nauczyciela i rabina Elimelecha błogosławionej pamięci, zmarła 14 dnia miesiąca tewet roku 561. Niech jej dusza będzie związana w węźle życia wiecznego” .
O Ester Etel Elbaum niewiele wiadomo. Była jednym z pięciorga dzieci Elimelecha Weissbluma i Shprintze Lipman. Jak podaje portal www.geni.com, urodziła się ok. 1755 roku. Jej mężem był Rabbi Yisroel Leib Landman, urodzony ok. 1740 r. Mieli kilkoro dzieci o imionach: Rabbi Shimon Yerslover, Hinda Sprinza Weisblum, Elimelech Gevirtzman; Rivka Riva Goldberg oraz córki, o których wiadomo, że jedna z nich była żoną R’ Yitzhaka Leib Wagschala, a druga nosiła po mężu nazwisko Sender.
Ester Etel Elbaum zmarła 30 grudnia 1800 roku w wieku 45 lat. Jej ojciec, Elimemelch Weissblum odszedł trzynaście lat wcześniej. Mąż Ester Rabbi Yisroel Leib Landman zmarł 29 marca 1812 roku.