Okres godowy jeleni, zwany rykowiskiem rozpoczyna się w drugiej połowie września i trwa około czterech tygodni. W tym roku zaczęło się wcześniej, co może oznaczać rychłą jesień i zimę. To czas wyjątkowego spektaklu przyrody – okres godowy jeleni, w trakcie którego słychać pomruki byków (samców jelenia szlachetnego). Na podstawie tych głosów samce oceniają swoją siłę. Oprócz głosu, znaczenie ma również wielkość poroża, zapach i temperament.
Pandemia koronawirusa spowodowała, że na nowo odkryliśmy i pokochaliśmy polską przyrodę. I ta miłość nie mija. Dlatego teraz, gdy trwa rykowisko jeleni, warto wybrać się do lasu, by zobaczyć gody, które są niesamowitym zjawiskiem. I nawet, jeśli nie uda nam się zobaczyć jelenia lub łani to warto usiąść sobie gdzieś na skraju lasu i posłuchać ryków niosących się na kilometry…
Jesień dla jeleni to czas wyjątkowo… romantyczny. To czas, w którym wieczorami, nocami i nad ranem możemy usłyszeć charakterystyczny ryk. Samce wydają z siebie głośne nawoływania, które rozbrzmiewają w promieniu kilku kilometrów. Godowe ryki jelenie zaczynają tuż przed zachodem słońca, a kończą dopiero o świcie. W tym czasie panowie rozpoczynają również walki o gromadzące się przy nich stada łań.