Reklama

Ludzie

Prof. Widenka, prof. Czopek i Tułecki uhonorowani przez Rzeszów

Alina Bosak
Dodano: 21.12.2018
43239_aa
Share
Udostępnij

Prof. Kazimierz Widenka, twórca i kierownik Rzeszowskiej Kliniki Kardiochirurgii oraz prof. Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego i współtwórca Instytutu Archeologii UR dołączą do grona Honorowych Obywateli Miasta Rzeszowa. Tuż przed świętami ich nominacje jednogłośnie poparła rada miasta. Tytułem Zasłużonego dla Miasta Rzeszowa został wyróżniony Mateusz Tułecki, twórca konferencji InternetBeta.

Kardiochirurg, archeolog i socjolog zafascynowany nowymi technologiami – to osoby, które już 19 stycznia, podczas uroczystości z okazji 665. rocznicy lokacji Rzeszowa, otrzymają tytuły zarezerwowane dla tych, którzy znacząco wpływają na rozwój i postrzeganie stolicy Podkarpacia w świecie. Nominacje Rada Miasta Rzeszowa przyznała we wtorek, 18 grudnia, podczas przedostatniego posiedzenia.

Dr hab. n. med. Kazimierz Widenka Fot. Tadeusz Poźniak

Ojciec rzeszowskiej kardiochirurgii

Dr hab. n. med. Kazimierz Widenka, absolwent Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, kieruje Kliniką Kardiochirurgii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie, którą uczynił atrakcyjnym ośrodkiem medycznym i naukowym. Dzięki zaangażowaniu w jej tworzenie diametralnie zmienił sytuację mieszkańców Podkarpacia cierpiących na choroby serca wymagające interwencji chirurgicznej. Jest zwolennikiem rozwoju chirurgii aorty oraz technik małoinwazyjnych. Doświadczenie zdobywał na salach operacyjnych w Wielkiej Brytanii i w II Klinice Kardiologicznej w Katowicach. Po raz pierwszy przyjechał do Rzeszowa w 2004 roku.

– Miałem jasny cel: przyjeżdżam do miasta, gdzie nie ma oddziału kardiochirurgii, trzeba go jak najszybciej stworzyć i zrobić wszystko, by zaznaczyć swoje istnienie na mapie Polski. Oddział kardiochirurgii w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie rozpoczął działalność w październiku 2006 roku. Budowa rozpoczęła się jesienią 2004 roku i kosztowała ponad 45 mln zł. Podkarpacie było wówczas jedynym województwem w Polsce, w którym nie wykonywano operacji na otwartym sercu. Pamiętam, jak stałem na gołej ziemi, z której miał wyrosnąć budynek i już wtedy czułem, że jak machina ruszy, to kardiochirurgia powstanie – wspominał w wywiadzie udzielonym w 2016 roku magazynowi VIP Biznes&Styl.

Do Rzeszowa ściągnął także część swojego zespołu z kliniki w Katowicach. Już w pierwszym tygodniu funkcjonowania oddziału przeprowadził 5 operacji. – W pierwszym dniu, na otwarciu oddziału, zabieg wszczepienia by-passów przeprowadził prof. Stanisław Woś, który pochodzi z Jarosławia i był ogromnym orędownikiem powstania kardiochirurgii w Rzeszowie. To właśnie on mnie namówił, bym podjął się misji jej stworzenia – mówił prof. Widenka we wspomnianym już wywiadzie.

Pod jego okiem wykształciło się 9 specjalistów i trzech doktorów, a działająca już od 12 lat Klinika Kardiochirurgii stała się prężnie działającym i jednym z czołowych ośrodków kardiochirurgii w Polsce. Rocznie wykonuje się tu około 1000 zabiegów.

Za te zasługi w 2011 roku prof. Widenka otrzymał nagrodę od marszałka podkarpackiego, w 2012 roku został laureatem pierwszej nagrody w konkursie Perły Medycyny, dwa lata temu zdobył nagrodę Eskulap 2015 za szczególne osiągnięcia w dziedzinie medycyny, a w 2017 roku – złoty medal Polskiej Akademii Sukcesu za wybitny wkład w rozwój innowacyjnej kardiochirurgii w Polsce.

Oprócz medycyny interesują go literatura spod znaku Kafki, Faulknera, Remarque’a, oraz sport; bieganie, siatkówka, piłka nożna i aktywnie uprawiane; narciarstwo alpejskie, rolki oraz tenis stołowy.

 prof. Sylwester Czopek Fot. Tadeusz Poźniak

Niestrudzony archeolog

Także pasjonatem, chociaż w innej dziedzinie, jest prof. Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, współtwórca Instytutu Archeologii UR. Jak napisano w uchwale Rady Miasta: „muzealnik, niestrudzony archeolog, uznana i ceniona osobowość w środowisku naukowym, odkrywca kilkuset nowych stanowisk archeologicznych i badań wykopaliskowych”.

Jest absolwentem archeologii na Wydziale Humanistycznych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Osiem lat później zdobył tytuł doktora Instytucie Historii Kultury Materialnej Polskiej Akademii Nauk. Doktorem habilitowanym został w 1997 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2003 otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych.

Z Rzeszowem związany od 1981 roku. Do 2008 roku pracował w Muzeum Okręgowym (od 1991 jako jego dyrektor). Pracę akademicką rozpoczął w 1997 roku. Współtworzył Instytutu Archeologii UR, w latach 2008–2012 zajmował stanowisko dziekana Wydziału Socjologiczno-Historycznego, w 2012 został prorektorem UR ds. nauki. W 2015 roku, po powołaniu prof. Aleksandra Bobki na wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego, pełnił obowiązki rektora tej uczelni, a w 2016 roku wybrany został na rektora (kadencja 2016–2020).

Prof. Sylwester Czopek jest autorem dziewięciu książek, współautorem i redaktorem licznych prac naukowych z zakresu archeologii. Specjalizuje się w zagadnieniach archeologii powszechnej epoki brązu i wczesnej epoki żelaza. Specjalizuje się w zagadnieniach archeologii powszechnej epoki brązu i wczesnej epoki żelaza. W 2011 roku został przez prezydenta Bronisława Komorowskiego odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wcześniej, w 2004 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi.

Mateusz Tułecki Fot. Tadeusz Poźniak

Twórca kultowej konferencji marketingowej InternetBeta

Tytuł Zasłużonego dla Miasta Rzeszowa przyznano Mateuszowi Tułeckiemu, który w stolicy Podkarpacia stworzył konferencję, na którą przyjeżdżają najważniejsi ludzie z branż związanych z Internetem i marketingiem w sieci. Od 2009 roku organizowana w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie konferencja InternetBeta przyciąga socjologów, marketingowców, psychologów, politologów, przedstawicieli agencji reklamowych i interaktywnych, zarządzających największymi serwisami, twórców aplikacji, startupów, inwestorów i marketerów.

Mateusz Tułecki pochodzi z Krakowa i jest absolwentem socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończył także studia podyplomowe z zarządzania firmą, w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu  – National Louis University. Tam też przez pewien czas prowadził zajęcia dla studentów. W końcu na jego drodze pojawił się Rzeszów. W wywiadzie dla VIP Biznes&Styl powiedział: „Z Podkarpaciem jestem bardzo związany, bo stąd pochodzą moi rodzice i uwielbiam ten region. A odchodząc z Nowego Sącza uznałem, że do Krakowa wracać nie chcę, więc wybór padł na Rzeszów. Wysłałem maila z pytaniem o pracę do Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania i już na drugi dzień dostałem odpowiedź, żebym przyjechał na rozmowę. Przyjechałem tutaj i zostałem kilka lat”. Potem dodał: „Na początku ludzie wprost mi mówili, że chyba zwariowałem, żeby w Rzeszowie organizować taką konferencję. A ja się uparłem, że zrobię i teraz wszyscy bardzo sobie chwalą, że odbywa się ona właśnie w Rzeszowie, nawet jeśli mają daleko. Rzeszów wszystkim bardzo się podoba, bo często mają zupełnie inne wyobrażenie o tym mieście. Poza tym fama o Becie idzie coraz dalej, więc coraz więcej ludzi tu przyjeżdża. A tajemnica jej sukcesu polega na tym, że uczestnicy całkowicie odrywają się tutaj od swoich codziennych obowiązków, pracy, znajomych. Po prostu są na konferencji. Gdyby ta impreza była w Krakowie albo Warszawie, z całym szacunkiem dla Rzeszowa, to każdy z nich miałby spotkania ze znajomymi, z klientami, czyli nie uczestniczyliby w konferencji. A tak, są tu faktycznie przez trzy dni, od początku do końca, i już w styczniu wpisują sobie w kalendarze, że we wrześniu muszą tu być.

W 2010 roku Mateusz Tułecki uhonorowany został tytułem „Człowiek Roku Polskiego Internetu”  za wkład w rozwój branży internetowej.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy