Reklama

Ludzie

Sztuka życia Anny Dymnej. Spotkanie z artystką i filantropką w Rzeszowie

Redakcja
Dodano: 04.04.2018
38205_dymna
Share
Udostępnij

Anna Dymna, znakomita aktorka, działaczka społeczna i założycielka Fundacji „Mimo Wszystko” będzie gościem spotkania z cyklu „Wielkie pytania w nauce i kulturze”. Rozmowę o życiu, połączoną z czytaniem fragmentów książek i wierszy poetek i poetów, poprowadzi Wojciech Bonowicz, poeta i publicysta „Tygodnika Powszechnego”. Spotkanie odbędzie 16 kwietnia br., o godz. 17, w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Wstęp wolny.

Na czym polega sztuka szczęśliwego życia? Jak radzić sobie z upływem czasu? Czy każdy z nas jest wezwany, by być artystą? Na te zagadnienia będzie odpowiadać Anna Dymna, ceniona aktorka teatralna i filmowa, ostatnio znana z bardzo aktywnej działalności charytatywnej. Anna Dymna ma w dorobku blisko 250 ról teatralnych i filmowych. W 2003 roku założyła fundację „Mimo wszystko”, której ideą jest „wyrównywanie szans pomiędzy ludźmi niepełno- i pełnosprawnymi, usuwanie barier mentalnych, które istnieją między ich światami.”

Anna Dymna: trzeba zaakceptować siebie i uruchomić w sobie radość działania

– Nieraz przecież porównywano artystki i artystów do ptaków lub motyli, chcąc w ten sposób podkreślić ich odmienność, niefrasobliwość, brak kontaktu z tym, co jest prawdziwą treścią życia. Ale czy obraz ten nie jest przypadkiem fałszywy? Czy artyści naprawdę „mają się lepiej” od innych? Czy żyją w alternatywnych światach? Artysta to ktoś taki sam jak wszyscy, tylko bardziej. Jeżeli czymś się od innych różni, to może tym tylko, że jest odrobinę uważniejszy, bardziej skupiony na konkretnej chwili, na dźwięku konkretnego słowa czy geście konkretnego ciała. Ten drobny gest czy pojedyncze słowo może się stać dlań inspiracją dla własnej twórczości – zapowiada spotkanie Wojciech Bonowicz.

– Pytanie to zresztą można odwrócić: czy nie jest raczej tak, że każdy z nas jest wezwany, by być artystą? Choćby tylko artystą własnego życia: kimś, kto sprawi, że będzie ono twórcze, pełne sensu, że nie będzie tylko prostym przechodzeniem z jednego dnia w drugi. Ania Dymna często jest pytana w wywiadach o to, jak radzi sobie z upływem czasu. „Czas dziwnie się ze mną spoufalił”, powiedziała kiedyś, „ciągle mi o sobie przypomina. Rada jest jedna. Trzeba usiąść, głęboko się zastanowić nad sobą i zaakceptować siebie: swój wygląd, siły, możliwości. A potem uruchomić w sobie radość działania”. A działać można rozmaicie: tworząc instytucje i idąc w odwiedziny do kogoś, kogo nikt nie odwiedza, wychodząc na scenę i pisząc wiersz w zamkniętym pokoju… – dodaje Bonowicz.

Będą do nabycia książki z autografami

W drugiej części wydarzenia, organizatorzy przewidzieli dyskusję, w której każdy uczestnik będzie mógł wziąć udział, zadając pytania i dyskutując z panelistami. Będzie też można nabyć publikacje autorstwa Anny Dymnej oraz Wojciecha Bonowicza.

Spotkanie z Anną Dymną zwieńczy II edycję cyklu interdyscyplinarnych wykładów „Wielkie pytania w nauce i kulturze”), które Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania organizuje pod patronatem „Tygodnika Powszechnego”.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Pod-karpackie Kuratorium Oświaty. Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z Fundacją Centrum Kopernika w Krakowie oraz z wydawnictwem Copernicus Center Press. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Urząd Miasta Rzeszowa.

Aby wziąć udział w spotkaniu, należy się zarejestrować na stronie www.wsiz.rzeszow.pl/wielkiepytania, a na miejscu okazać bilet wstępu.  W dniu spotkania zajmowanie miejsc będzie możliwe od godz. 16.00. Rezerwacja biletów jest ważna do godz. 16.30.

Więcej informacji o wydarzeniu na stronach:

https://wsiz.rzeszow.pl/pl/Uczelnia/Wydarzenia/Strony/anna-dymna-i-wojciech-bonowicz-goscmi-wsiiz.aspx

https://www.wsiz.rzeszow.pl/pl/nauka-i-badania/badania-naukowe/konferencje-naukowe/wielkie-pytania-w-nauce-i-kulturze/Strony/wielkie-pytania.aspx

https://www.facebook.com/events/170925123618623/

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy