Reklama

Ludzie

Ryszard Dudek żegna BWA wystawą. Obok akcja-interpretacja

Alina Bosak
Dodano: 06.11.2017
35673_main
Share
Udostępnij
„Trzydziestoośmioptyk” to cykl obrazów, które Ryszard Dudek namalował w 2016 i 2017 roku – ostatnim roku swojej pracy w BWA. Dyrektor rzeszowskiego Domu Sztuki odchodzi na emeryturę. Zaplanowany na czwartek, 9 listopada wernisaż jego wystawy będzie więc wielką pożegnalną fetą. Będzie jej towarzyszyć wystawa prac Aguli Swobody pt. „21 zaśnień”. Artystka zapowiada akcję-interpretację. 

Ryszard Dudek w tym roku kończy 70 lat. Artysta jest absolwentem malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (pracownia prof. Czesława Rzepińskiego). Za dyplom obroniony na tej uczelni w 1972 roku otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. Zaraz po studiach został grafikiem w Magazynie Młodzieżowym „Prometej”. Od 1982 r., przez wiele lat pracował jako nauczyciel rysunku i malarstwa w  Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie. Dyrektorem BWA w Rzeszowie jest od 2006 roku.

W artystycznym dorobku Ryszarda Dudka są 23 wystawy indywidualne (premierowe) w kraju i za granicą, a także ponad 200 wystaw i plenerów w Polsce, Francji, Niemczech, USA, Czechach, Słowacji, Szwecji, Ukrainie, na Litwie i Węgrzech, w Bułgarii, Grecji i Egipcie. Jest on laureatem  kilkudziesięciu nagród w profesjonalnych konkursach plastycznych. Jego prace znajdują się  w zbiorach prywatnych i muzealnych  w Polsce, USA, Francji, Japonii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Monako.

Wystawa ostatnich prac Ryszarda Dudka, której wernisaż odbędzie się 9 listopada, o godz. 18.00 w Domu Sztuki w Rzeszowie, jest formą pożegnania z funkcją dyrektora BWA w Rzeszowie w związku z jego przejściem na emeryturę. 38 obrazów, które powstały w ciągu ostatnich dwóch lat to suma rozważań artysty o malarstwie.

We wstępie do katalogu wystawy Piotr Wójtowicz pisze: „…można odnieść wrażenie, że malarz w mniejszym niż dotąd stopniu kontroluje kształtowanie obrazu, ufając bardziej intuicji i automatyzmom podświadomości inicjujących i wypełniających proces jego powstawania. Wszystkie te nowe zabiegi i strategie, autorskie odkrycia formalne, przyczyniają się do kreowania innych niż dotychczas, odmiennych nastrojów i optycznych zdarzeń. Obrazy Ryszarda Dudka, stając się coraz swobodniejsze, przy całej właściwej im kompulsywności , improwizacyjnym zwrotom akcji i smaku malarskiej zabawy, zyskują nieoczekiwanie jakiś spokój, bardziej dyskretny rodzaj ekspresji i liryczny oddech. Wcześniejszy lęk pustej przestrzeni zastępuje coraz częściej refleksyjny amor vacui. Jeśli prawdą jest, że każdy liryczny utwór jest cząstką autobiografii, to ostatnie, przedstawione na obecnej wystawie obrazy malarza odsłaniają nam jakąś nową twarz tej biografii. Zachowując przepych i szczodry rozmach wcześniejszych kompozycji, zyskują jako nowe  wartości: dystans i spokojniejszy, głębszy ton. „Kompozycja”, będąca propozycją treści obrazu w sposób bardziej jak można przypuszczać świadomy, staje się w nim odejściem od tematu i  kierunkowego tytułu, w zamian oferując wypełnienie wyobrażenia zawartością czysto malarską wyznaczoną przez  tworzywo, technikę, kolor, linię, światło i skalę.”

Na zwolnione przez Ryszarda Dudka stanowisko dyrektora BWA zostanie ogłoszony konkurs.

Akcja-interpretacja Aguli Swobody

Obok pożegnalnej wystawy Ryszarda Dudka, zaprezentowane zostaną prace Aguli Swobody (rocznik ’74), która studiowała malarstwo na University of the West of England, Bower Ashton w Bristolu oraz w Byam Shaw School of Art – Saint Martin School of Art and Design w Londynie. Od 2009 roku wraz z Tomem Swobodą prowadzi Szkołę Malarstwa, Rysunku, Fotografii i Myślenia w Cieszynie.

– Wystawa w rzeszowskim BWA pod tytułem „21 zaśnień” to pokaz 21 obrazów inspirowanych snem, zarówno tym nocnym, jak i obrazem zaistniałym pomiędzy jawą a mrugnięciem powiek – mówi artystka, dla której sen to 1/3 życia. Źródło ważnych historii, i informacji, przekazywanych indywidualnym kodem językowym śniącego. Podczas wernisażu Agula Swoboda planuje zrealizować tzw. akcję-interpretację. Będzie to próba zilustrowania kilku wysłuchanych snów w formie kolaży.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy