Reklama

Ludzie

Walczył w AK i budował schron dla Hitlera. Właśnie otrzymał Krzyż Oficerski

Alina Bosak
Dodano: 29.08.2017
34190_glowny
Share
Udostępnij

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, jedno z najwyższych odznaczeń państwowych, otrzymali w poniedziałek 28 sierpnia dwaj mieszkańcy Podkarpacia, zasłużeni żołnierze czasów II wojny światowej – Tadeusz Lutak i Henryk Atemborski.

Podporucznik Tadeusz Lutak urodził się w 1917 roku. To żołnierz Armii Krajowej, ps. Pancerz, jest także bohaterem wojny obronnej w 1939 r., bohater antykomunistycznego podziemia. Należał do grupy dywersyjnej na terenie Żarnowej – Strzyżowa i brał udział w akcjach sabotażowych i pełnił służbę wywiadowczą. W czasie wojny został zmuszony do pracy przy budowie potężnego schronu kolejowego dla Hitlera w Strzyżowie. W środowisku lokalnym cieszy się opinią wielkiego patrioty.

Henryk Atemborski jest od niego młodszy, urodził się 1928 r. Pod konspiracyjnym pseudonimem „Pancerny” walczył w Narodowych Siłach Zbrojnych Brygady Świętokrzyskiej. Po wojnie został za to aresztowany i był prześladowany. Zaangażował się w działalność społeczną, promował sport i turystykę wśród młodzieży. Jest przewodnikiem i instruktorem PTTK. Jako 74-latek odbył samotną podróż rowerową dookoła Europy.

Henryk Atemborski Fot. PUW

Obaj kombatanci, otrzymali Krzyże Oficerskie Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność kombatancką i społeczną. Zostały one nadane z inicjatywy wojewody podkarpackiego, postanowieniem prezydenta RP z dnia 29 marca i 26 kwietnia 2017 roku. Wojewoda podkarpacki wręczył je uhonorowanym w poniedziałek, 28 sierpnia. Tego samego dnia Tadeusz Lutak otrzymał również wyróżnienie honorowe Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – Medal „Obrońcy Ojczyny 1939 – 1945” oraz list gratulacyjny od premier Beaty Szydło z okazji setnych urodzin.

– Krzyże Oficerskie Orderu Odrodzenia Polski to z jednej strony uznanie dla działalności niepodległościowej, dla walki o wolną Polskę, ale także dla działalności społecznej i edukacyjnej. Wielką sprawą jest wiedzieć, co w życiu jest ważne. Wielką sprawą jest  poświęcić się Ojczyźnie, ale jeszcze większą sprawą jest umieć dzielić się swoim doświadczeniem wskazując dobre wzorce. Dziękuję Panom za to, że swoim życiem daliście świadectwo tego, jak być dobrymi Polakami i jesteście wspaniałym przykładem dla młodego pokolenia – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wręczając ordery.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy