Reklama

Ludzie

17 września zostanie pochowany kpt. Władysław Koba – Żołnierz Niezłomny

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 06.09.2016
29047_wladyslaw-koba-fot.-rzeszow.tvp.pl
Share
Udostępnij

17 września br., w 77. rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę, na cmentarzu na Zasaniu w Przemyślu odbędzie się uroczysty obrzęd pogrzebowy śp. kpt. Władysława Koby, żołnierza AK i ostatniego komendanta Okręgu Rzeszowskiego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, straconego na mocy wyroku komunistycznego Wojskowego Sądu Rejonowego w Rzeszowie 31 stycznia 1949 r. w piwnicach Zamku Lubomirskich.

Doczesne szczątki Władysława Koby, a także dwóch innych żołnierzy AK i działaczy Zrzeszenia WiN – Michała Zygo i Leopolda Rząsy, zostały we wrześniu 2015 r. odnalezione na cmentarzu przy ul. Podkarpackiej w Rzeszowie, a następnie ekshumowane. Dokonał tego Zespół Samodzielnego Wydziału Poszukiwań IPN, kierowany przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka, w ramach programu badawczego „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówków ofiar terroru komunistycznego 1944-1956”. Już wtedy prof. Szwagrzyk i członkowie jego zespołu przypuszczali, że są to szczątki właśnie tych osób. Jednak – co zapowiedział wówczas podczas konferencji prasowej szef ekipy poszukiwawczej – tożsamość odnalezionych  szczątków miała być ogłoszona oficjalnie dopiero po zakończeniu badań genetycznych.

9 czerwca br. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie przedstawiciele rodzin zamordowanych działaczy Zrzeszenia WiN otrzymali z rąk szefowej Kancelarii Prezydenta RP Małgorzaty Sadurskiej i prezesa IPN Łukasza Kamińskiego noty identyfikacyjne, potwierdzające tożsamość odnalezionych szczątków. Dokument dotyczący Władysława Koby odebrał syn Wojciech Koba.

– Wszyscy oni byli uśmierceni metodą katyńską. Każda z tych osób została wcześniej skrępowana kablami elektrycznymi, niektóre z nich nawet w kilku miejscach, m.in. na wysokości szyi, bioder, miały także spętane nogi. Ktoś, kto tych ludzi mordował, zadał sobie szczególnie dużo wysiłku, by ich przed egzekucją skrępować w taki właśnie sposób – mówił podczas konferencji prasowej we wrześniu ub.r. prof. Szwagrzyk. A obecny na tejże konferencji Wojciech Koba łamiącym się głosem wspominał, że ojca nie znał, bo kiedy Władysław Koba został aresztowany, on miał zaledwie pół roku. – Pamiętam mamę, która przyjeżdżała na ten grób 1 listopada i zwykle nie wracała taka sama. Była zapłakana, zadumana, pełna wspomnień – opowiadał.

Władysław Koba „Marcin”, „Rak”, „Tor”, „Żyła”, kpt., oficer służby stałej WP, uczestnik wojny obronnej 1939 r. W konspiracji od jesieni 1939 r. Od 1943 r. oficer dywersji Obwodu AK Jarosław i dowódca plutonu dywersyjnego. Po zajęciu Rzeszowszczyzny przez Armię Czerwoną był poszukiwany przez UB i NKWD. Jesienią 1944 r. został przeniesiony do Obwodu AK Przemyśl, gdzie objął funkcję adiutanta Komendy Obwodu. W 1945 r. Komendant Obwodu Przemyśl „Nie”, a następnie DSZ. Od września 1945 r. działacz Zrzeszenia WiN, w którym pełnił kolejno funkcje: kierownika Rady Przemyśl, od wiosny 1946 r. kierownika Rejonu Przemyśl, od października 1946 r. zastępcy prezesa Okręgu Rzeszów, a od 4 maja 1947 r. prezesa tego Okręgu. Aresztowany w Przemyślu 26 września 1947 r. przez UB, został skazany 21 października1948 r. przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Rzeszowie na karę śmierci.

Program uroczystości rocznicowych:

 

16 września (piątek)

Jarosław

Godz. 10 – Msza św. żałobna w intencji kpt. Władysława Koby (kościół pw. Matki Bożej Bolesnej, ul. Dominikańska)

Godz. 11.30 – uroczystość patriotyczna (pomnik pamięci kpt. Władysława Koby u zbiegu ulic Krakowskiej i Cegielnianej)

 

Przemyśl

Godz. 17.30 – prelekcja poświęcona Żołnierzom Wyklętym i kpt. Władysławowi Kobie (Zamek Kazimierzowski)

Godz. 18 – „Melduję Tobie Polsko”, spektakl o rtm. Witoldzie Pileckim w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego (Zamek Kazimierzowski)

 

17 września (sobota)

Przemyśl

Godz. 10.30 – uroczystość patriotyczna przy pomniku poświęconym Zesłańcom Sybiru i Ofiarom Katynia

Godz. 11.30 – przemarsz uczestników uroczystości do kościoła Księży Salezjanów

Godz. 12 – Msza św. pod przewodnictwem bpa Stanisława Jamrozika w intencji ofiar sowieckiej agresji, zmarłych i żyjących Sybiraków oraz o spokój duszy kpt. Władysława Koby

Po mszy przemarsz uczestników uroczystości na cmentarz na Zasaniu.

Godz. 13.30 – obrzęd pogrzebowy śp. kpt. Władysława Koby.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy