Rozszerzone kategorie dla Twórców, aż 6 tygodniowe internetowe głosowanie na Nagrodę Publiczności, a także otwarte dla publiczności całodzienne święto podcastu towarzyszące Gali Finałowej 25 listopada w Rzeszowie – to tylko niektóre nowości trzeciej edycji Konkursu imienia redaktora Janusza Majki Podcast Roku 2023. Zgłoszenia od Twórców przyjmowane są do końca czerwca na stronie www.podcastroku.pl.
Podcast Roku to pierwszy ogólnopolski Konkurs, którego celem jest promowanie jakości, oryginalności i kultury przekazu różnych form dźwiękowych w mediach cyfrowych. Konkurs upamiętnia redaktora Janusza Majkę, związanego przez niemal 40 lat z Polskim Radiem w Rzeszowie – zmarłego w lutym 2021 roku na COVID-19. Podczas drugiej edycji w 2022 roku Jury przyznało łącznie 13 nagród i wyróżnień. Do konkursu zgłoszono 330 podcastów, które oceniło aż 31 osobowe Jury. Ubiegłoroczna pula nagród wyniosła 90 000 złotych. Z kolei podczas pierwszej edycji w 2021 roku do Twórców trafiło 85 000 złotych.
– Widząc jak dynamicznie w ostatnich miesiącach rozwija się rynek podcastów w Polsce, w tym roku dodaliśmy również kategorię Debiut. Ponad 30 osobowe Jury doceni w ten sposób najlepszego Twórcę, który wystartował z podcastem w ostatnim czasie – zapowiada Tomasz Majka, jeden z inicjatorów oraz syn patrona Konkursu.
Zgłoszenia do trzeciej edycji Konkursu będą przyjmowane w następujących kategoriach:
• Polityka, społeczeństwo, gospodarka
• Lifestyle, kultura, hobby
• Nauka, edukacja, technologie
• Kryminał
• Debiut
• Marka zlecająca bądź sponsorująca podcast.
W Międzynarodowym Dniu Podcastu, 30 września, Jury ogłosi po 3 nominacje w każdej kategorii. Tego dnia rozpocznie się również 6 tygodniowe głosowanie publiczności na ulubiony Podcast ze wszystkich nominowanych przez Jury na stronie www.podcastroku.pl.
Rozstrzygnięcie trzeciej edycji Podcast Roku odbędzie się 25 listopada, w czasie Gali Finałowej w Centrum Kulturalno-Handlowym Millenium Hall w Rzeszowie.
– W tym roku po raz pierwszy uczcimy rozwój polskich podcastów całodniowym
wydarzeniem, otwartym dla publiczności. Będzie seria spotkań autorskich, debat i warsztatów. Kulminacyjnym momentem tego dnia będzie wręczenie nagród i wyróżnień – dodaje Sara Piskor, inicjatorka Konkursu.
Partnerem Strategicznym Konkursu jest InCredibles – program mentoringowy dla młodych przedsiębiorców z wizją, partnerem głównym Audioteka, a parterem technologicznym Orange Polska. Z kolei partnerem organizacyjnym są: Marma Polskie Folie, Millenium Hall, Hotel Hilton Garden Inn Rzeszów. Patronat honorowy nad konkursem objął marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz największe podkarpackie uczelnie wyższe, z którymi współpracował Janusz Majka: Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Rzeszowski, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa.