Reklama

Ludzie

Jan Wołek i jego obrazy w podkarpackiej Zachęcie

Alina Bosak
Dodano: 27.06.2023
Jan Wołek. Fot. Materiały prasowe
Jan Wołek. Fot. Materiały prasowe
Share
Udostępnij

Artysta wszechstronny – malarz, a zarazem jeden z najwybitniejszych twórców „piosenki studenckiej” – Jan Wołek będzie gościł w Rzeszowie za sprawą Podkarpackiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych i w czwartek 29 czerwca otworzy wystawę malarstwa w Galerii Na Najwyższym Poziomie.

Jan Wołek to artysta z ogromnym dorobkiem i to nie na jednym polu twórczości. Malarz, poeta, pisarz i pieśniarz, który stworzył ok. 3000 piosenek. Jest laureatem nagród kilkunastu festiwali, w tym dwukrotnym zwycięzcą Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie (m.in. w 1984 r. za „Piosenkę dla chłopców od Bruegel’a”), a także wielokrotnym uczestnikiem i laureatem Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej FAMA.

Pieśniarz i malarz

Urodził się w 1954 roku w Warszawie. Tam też studiował estetykę w Instytucie Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 70. Intensywnie uczestniczył w studenckim ruchu kulturalnym, wygrywając swoimi piosenkami wspomniane już festiwale, a jego teksty prezentowane były m.in. w kabarecie Pod Egidą i wykonywane przez takie gwiazdy estrady, jak Irena Santor, Maryla Rodowicz, Edyta Geppert, Zbigniew Wodecki, Michał Bajor, Halina Frąckowiak, Anna Maria Jopek, Janusz Radek, Lora Szafran, Andrzej Zaucha i wiele, wiele innych.

Publikował wiersze, felietony i opowiadania. Jest autorem kilku książek, w tym m.in.: „Moment z jednej całości”, „Cygaro dla potrzeb filmu”, „Na wskutek niestrawności” czy „Po”.

Jan Wołek to także artysta malarz, który swoje obrazy prezentował na wielu wystawach indywidualnych w Polsce i za granicą ( m.in. w Berlinie, Irkucku, Tokio, Chicago i Toronto, Lwowie, Grodnie). W kraju jego obrazy można oglądać w autorskiej galerii w Kazimierzu nad Wisłą.

Wystawa Jana Wołka w Rzeszowie

W czwartek 29 czerwca w Rzeszowie Jan Wołek zaprezentuje się właśnie jako malarz. Na Podkarpaciu gościł już jako uczestnik plenerów malarskich w Boguchwale. Impresjonistyczne, pełne światła obrazy jego autorstwa będzie można zobaczyć w Galerii Na Najwyższym Poziomie w Rzeszowie przy ul. Baczyńskiego 7A (budynek Elektromontażu). Wernisaż rozpocznie się o godz. 18.

Obrazy Jana Wołka. Fot. Materiały prasowe
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy