Reklama

Kultura

Tukany w Rzeszowskim Domu Sztuki od czerwca

Alina Bosak
Dodano: 30.05.2023
74645_tu
Share
Udostępnij
Na wyjątkową wystawę obrazów, które „budzą pożądanie” i przywodzą na myśl marzenia, zaprasza Rzeszowski Dom Sztuki Adama Rajzera. „Tukany”, jak mówi się o dziełach Eugeniusza Tukana-Wolskiego, który po drugie wojnie światowej zabrał do Krakowa swoją poleską duszę, oglądać można przez czerwiec i lipiec. Wernisaż w czwartek 1 czerwca, o godz. 18.
„Obrazy Tukana-Wolskiego mają właściwości magnetyczne. Widz – także ten wyrobiony – nie może się nadziwić, dlaczego tak proste motywy wywołują w nim głębokie uczucia. Łącznie z uczuciami zawodowej zazdrości. Bo choćby się kto wściekł, nie skopiuje ani kawałka jego obrazu. Szkoda marzyć o bezkarnym powtórzeniu dzieła, które budzi pożądanie”, pisał o obrazach Eugeniusza Tukana-Wolskiego również krakowski artysta Marek Sołtysik, a jego słowa otwierają katalog towarzyszący wystawie „Tukany”, którą przygotował Rzeszowski Dom Sztuki Adama Rajzera, mieszczący się przy ul. Mickiewicza 13.

Chłopiec znad Piny

Składa się na nią 40 prac przedstawiających główne tematy jego twórczości: żaglowce, portrety, pejzaże, martwe natury oraz mobile. Tematy i „tajemną” atmosferę swoich dzieł przywoływał z obrazów dzieciństwa. Pińsk nad Piną, magiczne Polesie, które dziś przynależy do Białorusi, a kiedyś należało do Kresów II Rzeczpospolitej, zapisało się w jego wyobraźni urokliwymi obrazkami. Pińsk słynął z jarmarku na łodziach i portu, w którym cumowało ponad 100 jednostek jedynej flotylli rzecznej II Rzeczypospolitej – Flotylli Pińskiej. Poleskie widoczki to owe rzeczne stateczki, małe stacyjki i parowozy. Odtworzone w obrazach przywodzą na myśl nasze marzenia i tęsknoty.
Eugeniusz Tukan-Wolski urodził się 7 grudnia 1928 roku w Pińsku, zmarł 23 października 2014 roku w Krakowie. Studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Tadeusza Łakomskiego. Dyplom obronił w 1957 roku. Uczestniczył w wielu wystawach w kraju i poza granicami. Pierwszą wystawę indywidualną miał w 1965 roku w Krakowie. W tym samym roku wystawiał swoje prace w Fundacji Kościuszkowskiej. W latach 80-tych wystawiał prace także w Kolonii, Kilonii i Nowym Jorku.

Teraz także w Rzeszowie

– W swojej karierze malarskiej miał piętnaście wystaw z czego cztery w Stanach Zjednoczonych. Obrazy artysty znajdują się w kolekcjach Centrum Dokumentacji im. Jana Pawła II w Rzymie, w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz w zbiorach prywatnych, przypomina rzeszowski marszand Adam Rajzer, dziękując Zofii Kruk oraz Konstantemu Węgrzynowi, nestorowi polskiego rynku sztuki, za udostępnienie prac i pomoc w organizacji wystawy w Rzeszowie.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy